תכנית בטא: תכנית מתקדמת – הערכת התכנות ושווי מיזם. עלות משוערת: Y ש"ח.
תוכנית עסקית

פורסם בנושא

תוכנית עסקית תאסוף את כל האנפורמציה העסקית, פיתוחית, מסחרית וכו של החברה ותציג הכל במסמך שיקרא תוכנית עסקית. מסמך זה יאפשר לכל הגורמים בחברה להיות מסונכנים

מתי כדאי להכין תוכנית עסקית

תוכנית עסקית תרכז את כל האינפורמציה הרלוונטית לקטגוריות שיעניינו את המשקיע הפוטנציאלי. התוכנית העסקית צרכה להיות בנויה כך שמי שקורא אותה יכול לקבל מצב כללי על החברה או המיזם – הן הפנים עסקיים/ מסחריים, הן בפנים שיווקיים, שלבי פיתוח המוצר, מה התוכנית לעתיד, כמה כסף צריך ובשביל מה, אבני דרך, צפי מכירות וכו וכו..

לאחר לימוד של התוכנית העסקית וכמובן אם המיזם והיזם הם לטעמו של המשקיע הפוטנציאלי – פגישות יערכו בנושאים יותר ספציפיים בתוכנית העסקית. למשל – לאחר הצגת התוכנית העסקית ובמהלך פגישות שמטרתם גיוסי כספי או שיתופי פעולה עסקיים, יבקש המשקיע נתונים נוספים יותר פרטניים ועוד נתונים נוספים שיעניינו אותו. אבל הבסיס להערכת הפוטנציאל של המיזם או המוצר או החברה – היא אותה תכנית עסקית שתוצג כמסמך ראשון מרכזי למשקיע.

במאמר זה אגע בקצרה בתהליכים הרלוונטיים לכתיבת תכנית עסקית.

תוכנית עסקית כוללת בתוכה סיכום של תהליכים רבים המשולבים יחד ומסקנותיהם מוכנסים בתוכנית אחת המתארת את המיזם. בין היתר יוצגו גם הסיכונים והקשיים אותם צופה החברה, או היזם. סיכונים וקשיים אלו יוצגו במגוון פנים – עסקיים/ מסחריים/ שווקים/ פיתוח המוצר/ מוצרים עתידיים/ וכו. כמו כן יצפה המשקיע לקבל תשובות כלליות לגבי איך החברה או היזם מתכוון להתמודד עם אותם סיכונים, מה התוכנית ומה דרך החשיבה על מנת להגיע לפתרונות.

יזמים רבים שמגיעים אלינו אינם מבינים את חשיבות התוכנית העסקית, יותר מזה אוסיף ואומר שאין היזמים מודעים לחשיבותה של התוכנית העסקית ומה היא כוללת.

את התשובה לשאלה – למה צרכים תוכנית עסקית?, ומהי חשיבותה של התוכנית העסקית?, וכו… ניתן בקלות להציג ע"י מספר שאלות אותם המשקיע ישאל ברגע שיגיע אליו היזם. רק לרקע כללי, התוכנית העסקית אמורה לספק מענה לשאלות ולדאגות אותם יציב המשקיע בפגישה עם היזם ובבחינת המיזם והפוטנציאל שלו. בנוסף התוכנית העסקית תספק בסיס למשא ומתן על גובה ההשקעה והאחוזים/ התמורה שאותה יקבל המשקיע.

שאלות אלו יכללו בית היתר: כמה כסף צריך? בשביל מה? לכמה זמן יספיק הכסף? מה הסטטוס לגבי פיתוח המוצר? איך תתבצע החדירה לשוק? מה אחוז חדירה צפוי? כיצד נגזר נתח השוק? מה לוחות הזמנים בכל מיני תהליכים? מה המערך התפעולי של החברה? מה מבנה החברה? מה הגיוסים הבאים? לפי איזה שווי? על סמך מתבצע השווי של החברה לגיוס? וכו וכו. על כל השאלות האלה התוכנית העסקית צרכה לענות (אפילו בצורה כללית בשלב ראשון) ובשלב מתקדם יותר תפקידו של היזם לפרט כיצד הגיע לנתונים, על סמך מה הוא מבסס את תשובותיו וכו וכו.

מהשאלות ניתן להבין שהכנת תוכנית עסקית כוללת בתוכה תהליכים רבים המשולבים יחד.

למשל/ דוגמא נוספת – מספר תהליכים בסיסיים רלוונטיים והכרחיים לבנייתה של התוכנית העסקית יהיו: בניית אסטרטגיה עסקית ושיווקית למיזם, חיפושי ורישומי פטנטים, סקרי שוק וחוות דעת קהל על המוצר, עיצוב ופיתוח מוצר, השגת עלויות ייצור, השגת נגזרות ונתחי שוק רלוונטי, קביעת יעדים לחדירה ושווי יעד וכ"ו.

על מנת לבנות תוכנית עסקית איכותית חשוב לעבוד על התהליכים במקביל, כשדגשים מכל תהליך יועברו לשאר התהליכים שמתבצעים, על מנת לתת דגשים חיוביים ושליליים שיובילו בסוף כל התהליכים לפוטנציאל הגלום במיזם ובמוצר שבפיתוח.

המלצתי ששווה שתסתכלו בתהליכים ליזמים המתארים את התהליך הדרוש על מנת לבנות ערך כספי לרעיון. התהליכים משלבים את היזם כמנהל הפרויקט, שמתקדם במקביל לפעולות שנעשות ע"י המחלקה העסקית וע"י מחלקת העיצוב ופיתוח מוצרים. מחלקות אלו "יעטפו" את היזם לאורך כל התהליך. בנוסף מספקת החברה לכל יזם הנחייה מיועץ עסקי מוסמך מאחד הגופים הממשלתיים בישראל, וזאת על מנת להבטיח ליזם ייעוץ מקצועי ורלוונטי מהתחום.

טעות נפוצה אצל יזמים זה שהם חושבים שהם צרכים לפתח מוצר ולאחר מכאן ימכרו אותו. לרוב אין היזם יתחשב בתוכנית העסקית ו/או בסקרי שוק ויגיע למשקיעים פוטנציאלים ללא תשובות מדויקות ומקיפות לשאלותיהם, ולפיכך לרוב תהליך גיוס ההשקעה לא יהיה מוצלח, ובמקרה היותר טוב יגייס השקעה אבל לא יצליח לנהל את המשא ומתן כמו שצריך, ולכן ישאר עם מעט אחוזים באופן יחסי.

המלצתי לכל יזם או חברה היא לשלב במקביל את פיתוח ועיצוב המוצר לתהליכים עסקיים ומסחריים שרלוונטיים לשלב בו הוא (היזם) או היא (החברה) נמצאים, ובהתאם להתקדמות החברה.

בחברת B-Focus אנו מספקים מטריה רחבה ליזם (שהוא מנהל הפרויקט) שתכלול הן תמיכה וידע מקצועי בנושאים של עיצוב ופיתוח המוצר והן בפנים מסחריים ועסקיים שרלוונטיים לקידום הפרויקט ולגיוס כספים.

בכל מקרה – שיהיה בהצלחה בפיתוח הפטנט, ברעיון, במוצר או בהמצאה אותה אתם מעוניינים ליישם.

* אין להתייחס למאמר זה כייעוץ, הנחייה או מתן עצה

כותב המאמר הוא אמיר לניאדו – יזם סדרתי ומנהל המחלקה העסקית

אמיר לניאדו
B-focus מתמחה בפיתוח ועיצוב מוצרים, פטנטים ורעיונות משלב הרעיון ועד מכירת המוצר ללקוח הסופי. החברה בנויה משתי מחלקות מרכזיות – מחלקת הפיתוח והעיצוב והמחלקה העסקית. לקוחות החברה נהנים מעבודה משותפת של שתי המחלקות שונות בכל הקשור לעיצוב ופיתוח מוצרים, לייצור ולשיווק מוצרים ולתהליכים שונים בשרשרת שבין הרעיון ובין מכירת המוצר בשווקי היעד. השירותים מסופקים במקביל ובסנכרון בין מחלקת הפיתוח לבין המחלקה העסקית.

מאמרים
נוספים בבלוג

פיתוח ציוד רפואי
אמיר לניאדו

השלבים וההיבטים בפיתוח מוצר או פיתוח חברה

פיתוח רעיון למוצר, או הקמת עסק, הוא תהליך מורכב שדורש משאבים, צוות מתאים וזמן. יזמים, או עסקים צעירים, לרוב מסתכלים על תהליך בניית העסק, המוצר או הפטנט, מתחילת התהליך ומדמיינים את סוף התהליך.

עיצוב ופיתוח ציוד צבאי
אמיר לניאדו

יזמות עסקית

מה זה יזמות ומה תפקידו של היזם בתהליך היזמות יזם, יזמות, יזמות עסקית, עיצוב ופיתוח מוצר, ייצור מוצרים, כתיבת תוכנית עסקית ובחירת אסטרטגיות, בדיקות ומחקרי