תכנית גמא: תכנית מלאה – פיתוח לאב טיפוס. עלות משוערת, יעדים ואבני דרך יבנו בהתאם לסוג ואופי המיזם.
עיצוב תעשייתי כקו מנחה בפיתוח מוצר

פורסם בנושא

עיצוב תעשייתי או עיצוב מוצר הוא השלבים הראשונים בפיתוח מוצר משלב הרעיון ועד הבאתו לשוק. אופי העיצוב מחוייב לקחת בחשבון אלמנטים רבים כגון

השפעת העיצוב התעשייתי בפיתוח מוצר

עיצוב תעשייתי ועיצוב מוצר הם התהליכים הבסיסיים לפיהם יתבססו תהליכי הפיתוח השונים של המוצר. ככותרת הדבר נשמע פשוט, אך במעשי הצלחת המוצר תלויה רבות בסנכרון נכון בין תהליכי הפיתוח השונים ובהתניות אותם יגדיר העיצוב התעשייתי, האסטרטגיה העסקי, הפן המסחרי וכו, של אותו מוצר/ פרויקט.

לדוגמא: ניקח את העיצוב התעשייתי של עכבר המחשב המפורסם. העיצוב התעשייתי של העכבר יוצר התניות לפיהם האלקטרוניקה והמכאניקה יפותחו. למשל העיצוב מגדיר כי העכבר יהיה בצורת חצי עיגול עם שני כפתורים בקצה וגלגלת. בנוסף העיצוב מגדיר כי החיבור למחשב יהיה מחלקו האחורי של העכבר והעינית תהיה ממוקמת בתחתית. הגדרות אלו יהיו תוצר ישיר של מחקר, בדיקות, סקר שוק, אלמנטים מסחריים, שיווקיים וכו וכו.. תפקידו של היזם או החברה, היא לקחת את כלל הנתונים ולהגיע להחלטות שעל פיהם ירדו הנחיות למחלקות הפיתוח השונות.

את התניות אלו חובה להעביר למחלקת הפיתוח כדי שלא יפתחו כרטיס ברוחב לא מתאים, בדיוק כפי שמחלקת המכאניקה לא תפתח מנגנון לגלגלת שיהיה גדול מידי ולא מתאים למיקום ולמידות שהוגדרו ע"י מעצב המוצר
כמובן שהתהליך הוא דינאמי וגמיש ובהתאם יתבצעו שינויים בעיצוב התעשייתי לאורך כל שלבי הפיתוח ובהתאם להתניות שיסופקו מהמחלקות השונות.

לדוגמא: אם מחלקת האלקטרוניקה מפתחת כרטיס שידע לעבוד עם עינית שאופי פעולתה מצריך שתהיה ממוקמת בחלקו התחתון של העכבר, העיצוב התעשייתי יצטרך להתגמש וליצור עיצוב חדש לעכבר עם התניות שיועברו ממחלקת האלקטרוניקה.
השפעת תהליכי הפיתוח השונים אחד על השני נכונה לא רק לגבי תהליכי העיצוב התעשייתי של המוצר. היא נכונה גם עבור כל אחד מהתהליכים המבוצעים כחלק מתהליך הפיתוח. דוגמא נוספת היא שאם ההגדרות הם שבעכבר ימוקמו שתי בטריות, שכמובן תוספות נפח, מחלקת האלקטרוניקה תצטרך להתפשר על צורתו של הכרטיס לטובת הבטריות. במצב זה הכרטיס שיפותח יהיה בצורת מלבן ולא ריבוע (דוגמא להמחשה בלבד). כמובן שישנם אלמנטים רבים נוספים שיקבעו וישפיעו על עבודת המחלקות – כמו/ לדוגמא – גודל כף יד של המשתמש, מיקום על השולחן, אופי חיבור למחשב וכ"ו וכ"ו.


תפקיד היזם/ החברה בתהליך פיתוח המוצר

תפקידו של היזם/ החברה בתהליך פיתוח המוצר הוא בין היתר לדאוג לסנכרון בין המחלקות, קביעת נקודות בהם יתגמשו המחלקות השונות בהתאם להתניות ממחלקות אחרות, קביעת יעדים ואבני דרך למחלקות וכ"ו. בגדול אני הייתי מגדיר את תפקידו של היזם כמנהל הפרויקט שמביט מלמעלה על התהליכים השונים ומנווט את הפרויקט לכיוון החזון שלו. לקיחת ההחלטות ע"י היזם או החברה הן אלו שיגדירו לכלל המחלקות את אופי פעולתם ואיפה הם יכולים/ לא יכולים להתגמש בדרישות או בפיתוח.

הכלים להתמודד עם אחריות שכזו הם לדעת מה קורה בכל מחלקה, איזה קשיים והתלבטויות קיימים בכל רגע בכל מחלקה ומה ההשפעות העתידיות במצב שתילקח החלטה כזו או אחרת.
בנוסף, על היזם לנהל את הפן העסקי הקשור במיזם ובהתאם ליעדים אותם הוא יגדיר. למשל לפקח ולקחת החלטות בתהליך הפיתוח הוא קריטי, אבל לא יעזור הרבה ללא פיקוח והנעת תהליכים בפן העסקי. התהליכים הנ"ל, גם הם, מושפעים ישירות מתהליכי הפיתוח וכמובן מושפעים אחד מהשני.

למשל: עלויות הרכיבים בפיתוח ישפיעו על התכנית העסקית ולעיתים אף על היעדים השיווקיים, השלבים, אבני הדרך גובה הגיוסים הדרושים ולוחות זמנים להחזר השקעה. דוגמא נוספת היא ששלבי הפטנט ותוצאות הבחינה שלו יאפשרו ליזם לדייק בשווי הנכס/ המיזם, ויספקו כוח במשא ומתן עם המשקיעים. כמובן שנתונים אלו יתווספו לתכנית העסקית ובסופו של דבר ישפיעו על תהליכי הפיתוח.

בנוגע ליזמות עסקית אני ממליץ לכל היזמים להסתכל באתר שלנו בתהליכים ליזמים המתארים את התהליך הדרוש על מנת לבנות ערך כספי לרעיון. התהליכים משלבים את היזם, כמובן, שמתקדם במקביל לפעולות שנעשות ע"י המחלקה העסקית בחברת B-Focus וע"י מחלקת העיצוב ופיתוח המוצרים ב B-Focus. בנוסף מספקת החברה לכל יזם הנחייה לכל אורך התהליך מיועץ עסקי מוסמך מאחד הגופים הממשלתיים בישראל, וזאת על מנת להבטיח ליזם ייעוץ מקצועי ורלוונטי מהתחום.

* אין להתייחס למאמר זה כייעוץ, הנחייה או מתן עצה

כותב המאמר הוא אמיר לניאדו – יזם סדרתי ומנהל המחלקה העסקית

אמיר לניאדו
B-focus מתמחה בפיתוח ועיצוב מוצרים, פטנטים ורעיונות משלב הרעיון ועד מכירת המוצר ללקוח הסופי. החברה בנויה משתי מחלקות מרכזיות – מחלקת הפיתוח והעיצוב והמחלקה העסקית. לקוחות החברה נהנים מעבודה משותפת של שתי המחלקות שונות בכל הקשור לעיצוב ופיתוח מוצרים, לייצור ולשיווק מוצרים ולתהליכים שונים בשרשרת שבין הרעיון ובין מכירת המוצר בשווקי היעד. השירותים מסופקים במקביל ובסנכרון בין מחלקת הפיתוח לבין המחלקה העסקית.

מאמרים
נוספים בבלוג

פיתוח ציוד רפואי
אמיר לניאדו

השלבים וההיבטים בפיתוח מוצר או פיתוח חברה

פיתוח רעיון למוצר, או הקמת עסק, הוא תהליך מורכב שדורש משאבים, צוות מתאים וזמן. יזמים, או עסקים צעירים, לרוב מסתכלים על תהליך בניית העסק, המוצר או הפטנט, מתחילת התהליך ומדמיינים את סוף התהליך.

עיצוב ופיתוח ציוד צבאי
אמיר לניאדו

יזמות עסקית

מה זה יזמות ומה תפקידו של היזם בתהליך היזמות יזם, יזמות, יזמות עסקית, עיצוב ופיתוח מוצר, ייצור מוצרים, כתיבת תוכנית עסקית ובחירת אסטרטגיות, בדיקות ומחקרי