תכנית בטא: תכנית מתקדמת – הערכת התכנות ושווי מיזם. עלות משוערת: Y ש"ח.
עיצוב מוצר עיצוב פטנט

פורסם בנושא

עיצוב מוצר או עיצוב פטנט או רעיון שיש ליזם או לחברה מחוייב התחשבות באלמנטים רבים שיקבעו איך יתבצע עיצוב המוצר ואיזה דגשים חשובים בתהליך מיקוד המוצר לקהל היעד

בעולמנו ישנה משמעות רבה לנושא עיצוב מוצר, או לחילופין לעיצוב פטנט, או לחילופין לפיתוח קונספטואלי של רעיון, כאחד התהליכים החשובים בפיתוח מוצר או פיתוח מיזם. כיום ניתן לראות כי יותר ויותר חברות ואנשים מבינים את חשיבות עיצוב המוצר ואת ההשלכות העתידיות שיהיו על החברה או המוצר והצלחתם – בהתאם לעיצוב שבוצע.

ההשלכות של עיצוב המוצר ועיצוב ופיתוח פטנט ומוצר הם רבות, אבל בשביל לקמט את חשיבות העיצוב להלן מספר דוגמאות שממחישות את חשיבות הנושא:

חשיבות העיצוב בפיתוח מוצר ופטנט

מוצר שיעוצב ברמה נמוכה – ז"א העיצוב יעשה ללא התחשבות בקהל היעד, או ללא התחשבות ביעדים האסטרטגיים של החברה. במצב זה העיצוב שיתבצע (גם אם המוצר הוא בדיוק מה שקהל היעד צריך) הוא אלמנט שיעזור בשלב מכירת המוצר ואם העיצוב נעשה ללא התחשבות בגורמים עסקיים ואסטרטגיים לא פעם ולא פעמיים העיצוב לא רק שלא ימשוך את שוק הלקוחות הפוטנציאלי – אלא ירחיק אותם.

לשם דוגמא: אם יש לי מכונית עם מנוע משוכלל שיכולה בקלות לעקוף מכוניות מרוץ מובילות – אבל העיצוב של המכונית שלי הוא עיצוב שנראה כמו אוטובוס קטן. במבט ראשון (שזה כל מה שישי ללקוח לפני שהוא קונה את המוצר שלכם) אף נהג מרוצים לא יקנה את הרכב שלי. בדוגמא זו ניתן להציג את חשיבות הנושא של עיצוב המוצר בהתאם לאסטרטגיה – למשל: מעצב המכונית מרוץ יודע שאסטרטגית החברה היא מכונית שתיסע כמה שיותר מהר, ולכן בעיצוב שאותו מעצב יעשה למוצר / למכונית הוא חייב להתחשב בנתונים שישפרו את ביצועי המכונית (למשל לא לעשות עיצוב עם פינות חדות).

מיקומו של תהליך העיצוב בתהליך פיתוח המוצר

דבר חשוב לא פחות מעיצוב המוצר, או מעיצוב הפטנט, הוא מיקומו של תהליך העיצוב בתהליך פיתוח המוצר. למשל: האם העיצוב מגיע כשלב התחלתי, האם העיצוב יתבצע בסוף התהליך, או האם העיצוב יתבצע תוך כדי תהליך. את מיקומו של העיצוב בתהליך פיתוח מוצר, עיצוב מוצר, עיצוב פטנט או פיתוח פטנט קשה להסביר במאמר קצר זה. הדרך הטובה ביותר לתאר את מיקומו של עיצוב המוצר בתהליך הפיתוח היא להפנות אתכם לסכמות ליזמים המוצגות באתר www.b-focus.com תחת העמודה תהליכים ליזמים. הסכמות מתארות תהליך פיתוח של מוצר או פטנט מרגע הרעיון ועד יעד שיוגדר מראש. בתהליך המוצג ניתן לראות את מיקום הפטנטים, סקרי השוק, התכניות השיווקיות והעסקיות ואת מיקומם של תהליכים נוספים בתהליך פיתוח המוצר או פיתוח הפטנט. המלצתי היא שלפני פיתוח מוצר או פטנט שיש לכם תבינו את חשיבות התהליכים בתהליך המרכזי – ולא פחות חשבו מהם התהליכים הדרושים ומיקומם בלוחות הזמנים.

אם נסכם בקצרה אני מניח שניתן יהיה להגיד שעיצוב מוצר או עיצוב פטנט שיש לכם הוא תהליך שבתוכו נכללים תהליכים רבים ומגוונים שחשוב שיהיו מסונכרנים אחד בשני וישפיעו בצורה ישירה ועקיפה אחד על השני. מוצר או פטנט שיפותח ויעוצב בהתאם ליעדים ולקהל יעד שיוגדר מראש, סיכויו להצלחה בשוק הוא גדול יותר מאשר מוצר שיעבור פיתוח ועיצוב ללא התחשבות בפנים עסקיים ואסטרטגים – ולכן לא יענה בצורה מקסימאלית על דרישות קהל היעד.

* אין להתייחס למאמר זה כייעוץ, הנחייה או מתן עצה

כותב המאמר הוא אמיר לניאדו – יזם סדרתי ומנהל המחלקה העסקית

אמיר לניאדו
B-focus מתמחה בפיתוח ועיצוב מוצרים, פטנטים ורעיונות משלב הרעיון ועד מכירת המוצר ללקוח הסופי. החברה בנויה משתי מחלקות מרכזיות – מחלקת הפיתוח והעיצוב והמחלקה העסקית. לקוחות החברה נהנים מעבודה משותפת של שתי המחלקות שונות בכל הקשור לעיצוב ופיתוח מוצרים, לייצור ולשיווק מוצרים ולתהליכים שונים בשרשרת שבין הרעיון ובין מכירת המוצר בשווקי היעד. השירותים מסופקים במקביל ובסנכרון בין מחלקת הפיתוח לבין המחלקה העסקית.

מאמרים
נוספים בבלוג

פיתוח ציוד רפואי
אמיר לניאדו

השלבים וההיבטים בפיתוח מוצר או פיתוח חברה

פיתוח רעיון למוצר, או הקמת עסק, הוא תהליך מורכב שדורש משאבים, צוות מתאים וזמן. יזמים, או עסקים צעירים, לרוב מסתכלים על תהליך בניית העסק, המוצר או הפטנט, מתחילת התהליך ומדמיינים את סוף התהליך.

עיצוב ופיתוח ציוד צבאי
אמיר לניאדו

יזמות עסקית

מה זה יזמות ומה תפקידו של היזם בתהליך היזמות יזם, יזמות, יזמות עסקית, עיצוב ופיתוח מוצר, ייצור מוצרים, כתיבת תוכנית עסקית ובחירת אסטרטגיות, בדיקות ומחקרי