יזמים ויזמות עסקית

פורסם בנושא

יזמות עסקית מכילה בתוכה פיתוח מוצר או פטנט שיש ליזם או לחברה. קידום הרעיון לידי מוצר בר קיימה יכלול בתוכו קידום המיזם ופיתוח המוצר בכל השלבים הדרושים עד הגעתו לשוק ומכירתו ללקוח

יזמים והאופי שבו הם מנהלים את המיזם, את פיתוח ועיצוב המוצר, את הבאת הרעיון לידי מימוש.

יזמים רבים העוברים תהליכי יזמות עסקית לרוב הולכים לאיבוד בערפל הקיים בעולם היזמות, או לחילופין ביזמות עסקית, או לחילופין ביזמות. היזם כיזם מתחיל את תהליך היזמות העסקית לרוב ללא ידע קודם וככל שיש לו פחות ידע, כך חששותיו לגבי התהליך גדולים יותר.

הבעיה המרכזית שבגינה יזמות עסקית, או פיתוח מוצר, או עיצוב ופיתוח פטנט או כל עסק אחר, נכשל תלויה במספר רב של גורמים. בנוסף, וחשוב לא פחות, על מנת לבצע תהליך של הבאת רעיון למוצר, למכור אותו בשוק ולהצליח – חשוב לדעת לא רק איזה תהליכים דרושים, אלא גם איזה תהליכים לעשות ומתי.

הנקודה החשובה והדגש שאותו יזם צריך לשים בתהליך של הבאת רעיון לידי מוצר מוחשי היא לא רק איזה תהליכים לבצע, אלא מתי לבצע כל תהליך ומה הפידבקים החשובים יותר והחשובים פחות בכל תהליך ואיך אותם פידבקים משפיעים על שאר מחלקות החברה, על אופי תפעול החברה, שיווק המוצר וכו וכו. 

לפני שאמשיך לתאר מהו להערכתי התהליך הנכון בתהליך היזמות העסקית, או לחילופין בתהליכי פיתוח מוצר, פטנט או רעיון, תעיפו מבט באתר www.b-focus.com תחת הכותרת – 'תהליכים', 'תהליכים ליזמים'. ניתן להסתכל תוכנית בטא' על מנת לראות סכמה המתארת את התהליכים הדרושים על מנת לפתח פטנט או מוצר ולבנות לו ערך כספי. הייחודיות בחברת B-Focus היא שהיא משלבת כבר משלב הרעיון את שתי מחלקות החברה – מחלקה עסקית ומחלקת העיצוב ופיתוח ובכך מאפשרת סנכרון והעברת דגשים ממחלקה למחלקה על מנת להגיע למוצר שיענה על דרישות הלקוח/ יעדי החברה בצורה מקסימאלית.

כפי שמתואר באתר של www.b-focus.com תהליכי היזמות העסקית ותהליכי היזמות כוללים בתוכם מספר רב של תהליכים, ביניהם ישנם תהליכי חיפושי ורישומי פטנטים, ניתוח תוצאות, פיתוח מוצר או פיתוח פטנט בהתאם למה שנמצא ויותר חשוב פיתוח הפטנט בהתאם למה שלא נמצא, כמובן שיש לאחר מכאן להגן על אותו פיתוח. בנוסף התהליכים משלבים סקרי שוק וחוות דעת קהל, ואיסוף ואיגוד כל האינפורמציה תחת כותרת אחת שתקבל את השם 'התכנית העסקית'.

היזם כמנהל המיזם, לוקח ההחלטות, מציב סדרי עדיפויות ולחות זמנים, צריך כל הזמן לשאוף להשגתה של אותה תכנית עסקית ושבתהיה מעודכנת עד כמה שניתן – לעדכן אותה בהתאם לנתונים חדשים, להעריך את כדאיותה ונקודות התורפה, יתרונותיה וכו. התכנית העסקית בתהליכי היזמות העסקית היא מסמך הכרחי, שבלעדיו ימצא עצמו היזם מול המשקיע ללא תשובות מדויקות ומבוססות, ובהתאם סיכויי הצלחת הגיוס ירדו.

על מנת להסביר טוב יותר את הנקודה אותה העליתי למעלה, ברצוני להדגיש שהתהליך שאותו יעבור היזם, בתהליך היזמות העסקית כולל מספר רב של תהליכים שישלבו – חיפוש ורישום פטנטים, סקרי שוק, עיצוב ופיתוח מוצר, איסוף וניתוח אינפורמציה עסקית ושיווקית ועד סיום התכנית העסקית.

חשיבות התהליכים היא הכרחית, למשל: אין טעם לרשום פטנט, עד שלא נעשה חיפוש פטנטים וניתוח של דוח הפטנטים על מנת לאבחן מה קיים ומה לא, בדיוק כמו שאין טעם לרשום פטנט עד שלא נעשה פיתוח של המוצר המיועד ובדיקת התכנות שלו – אחרת על מה לרשום פטנט?.

בנוסף כפי שלא ניתן לבצע תכנית עסקית ללא פיתוח של המוצר (לפחות ראשוני) והערכת עלויות לייצור המוני, לוחות זמנים לסיום פיתוח, הערכת עלות לצרכן הסופי ועלויות נוספות שרלוונטיות לחברה, כך לא מדויק לבצע עיצוב ופיתוח של מוצר – ללא דגשים מהמחלקה העסקית בכל הנושא לנושאי תפעול, פטנטים, שיווק, אופי קהל היעד, אחוז חדירה צפוי וכו וכו. דוגמא נוספת הוא נושא סקרי השוק – אין טעם לבצע אותם עד שלא התבצע פיתוח ראשוני, אבחון קהל היעד, רישום הפטנט וכ"ו. המובן שבנושא זה חשוב לציין שהדבר נכון אבל לכל כלל יש יוצא מהכלל!!

ולסיכום: כפי שהמלצתי למעלה, שווה להסתכל באתר בתהליכים ליזמים על מנת להבין טוב יותר את התהליכים הדרושים לרעיון או לפטנט להתקדם בתהליך שיגרום לו לרקום עור וגידים ולהיות בעל ערך כספי בשלב מוקדם עד כמה שאפשר.

בכל מקרה – שיהיה בהצלחה בפיתוח הפטנט, ברעיון, במוצר או בהמצאה אותה אתם מעוניינים ליישם.

* אין להתייחס למאמר זה כייעוץ, הנחייה או מתן עצה

כותב המאמר הוא אמיר לניאדו – יזם סדרתי ומנהל המחלקה העסקית

אמיר לניאדו
B-focus מתמחה בפיתוח ועיצוב מוצרים, פטנטים ורעיונות משלב הרעיון ועד מכירת המוצר ללקוח הסופי. החברה בנויה משתי מחלקות מרכזיות – מחלקת הפיתוח והעיצוב והמחלקה העסקית. לקוחות החברה נהנים מעבודה משותפת של שתי המחלקות שונות בכל הקשור לעיצוב ופיתוח מוצרים, לייצור ולשיווק מוצרים ולתהליכים שונים בשרשרת שבין הרעיון ובין מכירת המוצר בשווקי היעד. השירותים מסופקים במקביל ובסנכרון בין מחלקת הפיתוח לבין המחלקה העסקית.

מאמרים
נוספים בבלוג

פיתוח ציוד רפואי
אמיר לניאדו

השלבים וההיבטים בפיתוח מוצר או פיתוח חברה

פיתוח רעיון למוצר, או הקמת עסק, הוא תהליך מורכב שדורש משאבים, צוות מתאים וזמן. יזמים, או עסקים צעירים, לרוב מסתכלים על תהליך בניית העסק, המוצר או הפטנט, מתחילת התהליך ומדמיינים את סוף התהליך.

עיצוב ופיתוח ציוד צבאי
אמיר לניאדו

יזמות עסקית

מה זה יזמות ומה תפקידו של היזם בתהליך היזמות יזם, יזמות, יזמות עסקית, עיצוב ופיתוח מוצר, ייצור מוצרים, כתיבת תוכנית עסקית ובחירת אסטרטגיות, בדיקות ומחקרי