תוכנית עסקית

2018-05-24T00:42:31+00:00

מתי כדאי להכין תוכנית עסקית

תוכנית עסקית, תוכנית, יזמים, יזמות עסקית, יזמות, רישום פטנט, פיתוח מוצר, עיצוב מוצר וכ"ו הם תהליכים שונים אך חופפים בתהליכי פיתוח מוצר ופיתוח פטנט. במאמר זה אגע בקצרה בתהליכים הרלוונטים לכתיבת תכנית עסקית.

תוכנית עסקית כוללת בתוכה תהליכים רבים המשולבים יחד ומסקנותיהם מוכנסים בתוכנית עסקית כוללת המתארת את המיזם, הסיכונים העיסקיים הכרוכים, יעדים ואבני דרך וכמובן הערכת שווי.

יזמים רבים שמגיעים אלינו אינם מבינים את חשיבות התוכנית העסקית, יותר מזה אוסיף ואומר שאין היזמים מודעים לחשיתובה של התוכנית העסקית ומה היא כוללת.
במאמר זה אגע בחשיבותה של התוכנית העסקית ומהם התהליכים הרלוונטים על מנת לבצע תוכנית עסקית איכותית.

את התשובה למה צרכה תוכנית עסקית לכלול, ומהי חשיבותה של התוכנית העסקית, ניתן בקלות להציג ע"י מספר שאלות אותם המשקיע ישאל ברגע שיגיע אליו היזם. רק לרקע כללי, התוכנית העסקית אמורה לספק מענה לשאלות ולדאגות אותם יציב המשקיע בפגישה עם היזם ובבחינת המיזם והפוטנציאל שלו. בנוסף התוכנית העסקית תספק בסיס למשא ומתן על גובה ההשקעה והאחוזים/ התמורה שאותם יקבל המשקיע.

המלצתי ששוה שתסתכלו באתר של www.b-focus.com בתהליכים ליזמים המתארים את התהליך הדרוש על מנת לבנות ערך כספי לרעיון. התהליכים משלבים את היזם, כמובן, שמתקדם במקביל לפעולות שנעשות ע"י החטיבה העסקית בחברת b-focus וע"י חטיבת העיצוב ופיתוח מוצרים. בנוסף מספקת החברה לכל יזם הנחייה לכל אורך התהליך מיועץ עסקי מוסמך מאחד הגופים הממשלתיים בישראל, וזאת על מנת להבטיח ליזם ייעוץ מקצועי ורלוונטי מהתחום.

השאלות עליהם תוכנית עסקית איכותית תענה יהיו בין היתר: מהם לוחות הזמנים הצפויים, יעדים ואבני דרך, עלויות צפויות, נגזרות שוק ואחוזי חדירה צפויים, צפי מכירות והכנסות, זמנים להחזרי השקעה וכ"ו.

מהשאלות ניתן להבין שהכנת תוכנית עסקית כוללת בתוכה תהליכים רבים המשולבים יחד על מנת לבנות את המסמך הנקרה תוכנית עסקית.

להערכתי ניתן בהחלט להציג מספר תהליכים רלוונטים והכרחיים לבנייתה של התוכנית העסקית, כגון: בניית אסטרטגיה עסקית ושיווקית למיזם, חיפושי ורישומי פטנטים, סקרי שוק וחוות דעת קהל על המוצר, עיצוב ופיתוח מוצר, השגת עלויות ייצור, השגת נגזרות ונתחי שוק רלוונטי, קביעת יעדים לחדירה ושווי יעד וכ"ו.

על מנת לבנות תוכנית עסקית איכותית חשוב לעבוד על התהליכים במקביל, כשדגשים מכל תהליך יועברו לשאר התהליכים שמתבצעים, על מנת לתת דגשים חיוביים ושליליים שיובילו בסוף כל התהליכים לפוטנציאל הגלום במיזם ובמוצר שבפיתוח.

טעות נפוצה אצל יזמים זה שהם חושבים שהם צרכים לפתח מוצר ולאחר מכאן ימכרו אותו. לרוב אין היזם יתחשב בתוכנית העסקית ו/או בסקרי שוק ויגיע למשיעים פוטנציאלים ללא תשובות לשאלותיהם, ולפיכך לרוב המיזם יפול והיזם לא יצליח לגייס השקעה, ובמקרה היותר טוב יגייס השקעה אבל לא יצליח לנהל את המשא ומתן כמו שצריך, ולכן ישאר עם מעט אחוזים באופן יחסי.

המלצתי הוא לגשת לחברה (כמו B-focus) המספקת פיתוח ועיצוב מוצרים במקביל לתהליכים עסקיים שרלוונטיים להערכת שווי המיזם, או לחילופין לעבוד עם מספר חברות במקביל, שיסונכרנו ע"י היזם על מנת להגיע למוצר שמגובה בתוכנית עסקית כוללת שבעזרתה יוכל היזם להעריך את שווי המיזם ואת הפוטנציאל הגלום בו.

כותב המאמר הוא אמיר לניאדו – יזם סדרתי ומנהל החטיבה העסקית ב: www.B-focus.com.

B-focus, רקע כללי: חברת B-focus מתמחה בפיתוח ועיצוב מוצרים, פטנטים ורעיונות משלב הרעיון ועד מכירת המוצר ללקוח הסופי.
החברה בנויה משתי חטיבות מרכזיות – חטיבת הפיתוח והעיצוב והחטיבה העסקית. לקוחות החברה נהנים מעבודה משותפת של שתי חטיבות שונות אך משלימות בכל הקשור לעיצוב ופיתוח מוצרים, לייצור ולשיווק מוצרים ולתהליכים שונים בשרשרת שבין הרעיון, פיתוח ועיצוב המוצר (הן בפן התכני והן בפן העסקי) וייצור ושיווק המוצר בשווקי היעד.

מבנה ארגוני

תהליכים אותם אנו מעבירים ליזמים

*אין להתייחס למאמר זה כייעוץ, הנחייה או מתן עצה.

About the Author:

Bfocus company specializes in products design and development, from the idea and up to production. In Bfocus we believe in people, collaborated, hard, professional and rational goal-directed work, which will give the client and the product a relative advantage against the competitors.