קשיים בפיתוח מוצר

2018-05-24T00:43:15+00:00

הקשיים בפיתוח פטנטים ומוצרים

אני מניח שהקושי בפיתוח מוצר לא קיים דווקא בפיתוח המוצר אלא דווקא בתהליכים המעורבים והמשולבים בפיתוח מוצר. על מנת לפתח מוצר מנצח לא מספיק לפתח את הפטנט או את הרעיון שיש לכם. חשוב לקחת בחשבון גורמים כמו הגנות עסקיות רלוונטיות, חוות דעת קהל, שלבי גיוס רלוונטיים, יעדים ואבני דרך, הוצאות והכנסות צפויות ועוד גורמים רבים.

הסיבה לכך שפיתוח מוצר או פיתוח פטנט לרוב משלב תהליכים שונים ומגוונים, שמסתכמים בסופו של דבר לידי תכנית עסקית, היא שבשביל להגיע עם מוצר לשוק ולמכור אותו דרושים כספים רבים ולכן ברוב המקרים היזם או חברת ההזנק יצטרכו לגייס השקעה כספית או שותף אסטרטגי שיאפשר למוצר להתקדם לשלבים מתקדמים יותר, ועד הגעתו של המוצר לשוק.

ניתן לראות תהליכים מובנים ליזמים מרגע הרעיון ועד מוצר סופי באתר www.b-focus.com, תחת העמוד 'תהליכים ליזמים'. היחודיות בתהליכים המוצגים בחברת B-focus היא שהתהליכים כוללים בתוכם את כל הפנים העסקיים והפיתוחיים הדרושים על מנת להביא מוצר לשוק והתהליך מסונכרן בין חטיבות החברה כך שהמוצר שיפותח יענה על דרישות השוק בצורה המירבים, ובהתאם יגדיל את סיכויי ההצלחה. בנוסף חברת B-focus מספקת שירות של יועץ עסקי, מוכר ע"י גופים ממשלתיים, לכל תהליך ושיתוף הפעולה בין היועץ ליזמים ולשתי חטיבות החברה יעלה אספקטיים שיווקיים שמחוייבים התייחסות בפיתוח מוצר מנצח.

דוגמא לגובה ההוצאות הדרושות על מנת להביא מוצר לשוק יכלול בין היתר את ההוצאות בתהליכים הבאים:

פטנטים – מה קיים ומה לא, על מה ניתן לרשום פטנט, איזה מנגנון כדאי לפתח ואיך כדאי להגן עליו.
תכנית עסקית – אבני דרך ויעדים, הוצאות והכנסות צפויות, הערכת שווי מיזם, גיוסים דרושים וכ"ו.
פיתוח – פיתוח מנגנון מכאני ועיצוב המוצר.
ייצור מודלים – ייצור מודלים תוך כדי תהליך הפיתוח ועד ייצור אב טיפוס סופי לייצור.
ייצור – ייצור תבניות והכמת מערך ייצור + הכשרת עובדים והכמת פס ייצור עובד. בנוסף יש להתייחס להזמנה של חומר גלם (הרי לא נייצר 20 יחידות, אלא 10,000), עלויות להובלה ומיסים רלוונטיים.
שיווק ומכירה – עלויות שיווק (בין היתר כוללים דרכים ליידע את הצרכן שהמוצר קיים ונמצא על המדפים), עלויות מכירה ואכסון, החזרים של ציוד, הסכמי שיתוף פעולה עם חנויות וכ"ו.
חשוב לציין – כל התהליכים המתוארים למעלה הם עלויות והוצאות דרושות עוד לפני שנמכר מחדד אחד בשוק!!!!!

הקשיים שבפיתוח מוצר או פטנט חדש הם קשיים שנובעים מכמות התהליכים, ואופי הסנכרון בניהם, אותם צריך לעבור המיזם על מנת להגיע לשוק. לרוב לא מספיק לפתח מוצר אם אין לו תכנית עסקית מאחוריו – אחרת איך ידע המשקיע מה הפוטנציאל והיעדים הקיימים לאותו מיזם. הדבר נכון גם לגבי צפי הכנסות – כיצד ידע המשקיע מתי יקבל את כספו חזרה, ובאיזה ערך. אותו דבר בדיוק לגבי רישום פטנט, אם אין פיתוח (אפילו בסיסי) של המוצר על מה יש לרשום פטנט (לידע כללי – פטנט רושמים על התכנות מכאנית ולא על רעיון!!).

בקיצור – תהליך פיתוח מוצר משלב בתוכו תהליכים רבים ומגוונים שקשורים לנקודות ראות מפרספקטיבות שונות של התעשייה. החוכמה הגדולה בפיתוח מוצר זה לדעת איזה תהליכים לבצע – ולא פחות חשוב, מתי להתחיל ולסיים כל תהליך ואיך הוא משפיע על שאר התהליכים ועל התקדמות המיזם.

כפי שציינתי למעלה שווה להסתכל באתר www.b-focus.com, תחת הכותר 'תהליכים ליזמים'. חברת B-focus היא הראשונה בשוק המשלבת בתהליך פיתוח מוצרים ופטנטים מחלקה עסקית ומחלקת פיתוח. כל מחלקה בסנכרון מספקת דגשים עסקיים, שיווקיים, פיתוחיים ועיצוביים על מנת להגיע למוצר בעל סיכויי הצלחה גדולים עד כמה שניתן. בנוסף מתחילת התהליך ועד סופו יקבל הלקוח יעוץ עסקי ,מיועץ עסקי מוסמך מאחד הגופים הממשלתיים, שינחה ויתן דגשים רלוונטיים על מנת להגיע ליעדים שהוגדרו מראש.

מבנה ארגוני

תהליכים אותם אנו מעבירים ליזמים

*אין להתייחס למאמר זה כייעוץ, הנחייה או מתן עצה.

About the Author:

Bfocus company specializes in products design and development, from the idea and up to production. In Bfocus we believe in people, collaborated, hard, professional and rational goal-directed work, which will give the client and the product a relative advantage against the competitors.