פיתוח מוצר פטנט לייצור

2018-05-24T00:44:25+00:00

פיתוח מוצר ליזמות עסקית, או פיתוח מוצר לסטרטאפ כפי שאנו מגדירים אותו, הוא בעצם השלב הראשון הדרוש בפיתוח והבאת רעיון לידי מוצר סופי. פיתוח מוצר מתחיל משלב הרעיון ומתקדם לקונספטים שהם ראליים ליישום מבחינה פיתוח/ הנדסה, ובמקביל יש להם התכנות מסחרית ריאלית – בהתאם לנתח השוק שהוגדר ע"י החברה/ היזם.

שלב הקונספטים למוצר, או שלב הרעיון למוצר, הם הצעדים הקריטיים ביותר וטעויות בשלבים אלו יכולות להתברר בהמשך כהחלטות שגרמו לכישלון, או להצלחה. בשלבי פיתוח מוצר מתקדמים – אם יבצעו חלק מסוים מחומר גלם כזה או אחר זה החלטה קטנה יחסית מכיוון שניתן לשנות את חומר הגלם של אותו אב טיפוס/ מודל/ מוצר.

לעומת זאת – החלטה שגויה לגבי אופי המוצר/ הקונספט העיצובי יכולות להכשיל את כל המוצר.

לדוגמא (דוגמא קיצונית – אבל ממחישה בצורה נכונה את החשיבות בבחירת הקונספט העיצובי של המוצר המיועד):

נניח שאני רוצה לפתח שירותים לבית. אם אבחר קונספט עיצובי של שירותים שכל פעם צריך לבנות אותם מחדש והם מתקפלים אני מניח שהמוצר/ החברה לא תצליח בהחדרת המוצר לשוק.

בוא נניח שלא בחרתי שירותים מתקפלים לשוק הביתי – אלא בחרתי בקונספט של שירותים עם ניאגרה למים שנמצאת מתחת לאסלה והורדת המים מתבצעת ע"י שאיבה חשמלית שמתחילה עם לחיצה על כפתור הפעלה פשוט. על פניו – נשמע קונספט מעניין. אם זאת, כשבוחנים את הקונספט יש צורך לקחת בחשבון מה מקום של הניאגרה ומה יהיה דרוש מהמתקין (למשל – יש צורך בנקודת חשמל.., בנגישות לניאגרה לתיקונים, במחיר יותר יקר לצרכן וכו וכו). בחירת קונספט שכזה יכולה להיות בחירה טובה (אני באמת לא יודע), אבל ישנם נקודות ודגשים רבים שצריך לקחת בחשבון לפני לקחת החלטה על התקדמות עם קונספט שכזה. דגשים אלו מחויבים בדיקה נקודתית ורק לאחר מכאן, ולאחר בדיקה נקודתית של יתרונות/ חסרונות של שאר הקונספטים, ניתן להגיע להחלטה שכלתנית לגבי קונספטים ראליים להמשך התהליך.

כפי שציינתי למעלה – אם היזם/ החברה תחליט לבצע את הצנרת מפלסטיק כזה או אחר/ מחומר גלם כזה או אחר – זו החלטה קטנה יותר ופחות משמעותית מבחינת אופי השפעתה על הצלחת/ כישלון המוצר/ החברה. כמובן שגם ההחלטה בנושא זה חשובה וצרכה בדיקה ודיון. אבל דיונים ובדיקות אלו יעשו בהמשך התהליך, ולא בשלב הקונספטים למוצר/ הרעיון למוצר.

יזמות עסקית, פיתוח מוצר, פיתוח קונספט, רעיון למוצר, גיוס כספים, הקמת חברה, הבאת רעיון למוצר לידי מימוש ועד הגעת המוצר למוצר סופי לייצור הם תהליכים מורכבים וחובה לעבוד על תהליכים במקביל!!.

יזם/ חברה לא יכולה רק לפתח מוצר. ללא תמיכה מסחרית/ שיווקית/ עסקית/ הגנתית/ רגולטורית וכו וכו, סיכויי ההצלחה של המוצר נמוכים מאוד מכיוון שדגשים והיבטים רבים לא נבחנו. תפקידו של היזם בשלביה הראשונים של החברה/ הרעיון/ המיזם/ הפיתוח הראשוני של המוצר הוא להקים מערך רוחבי שיקרא כמובן 'חברה' שתפקידה הוא לתת תמיכה רוחבית עד כמה שניתן בעזרת הצוות שאותו היזם יקים לפני/ תוך כדי התקדמות.

יזמים שמבצעים תהליכים עם חברת B-Focus עוברים את כל השלבים הנ"ל תוך קבלת ליווי עסקי מקיף שמאפשר התבוננות על התהליך כולו מפרספקטיבה רחבה. פרספקטיבה זו תאפר ליזם לקחת החלטות בעלי רמת סיכון נמוכה עד כמה שניתן. החלטות אלו יובילו בסופו של דבר להצלחתו/ כישלונו של המיזם/ החברה.

פיתוח מוצרים
פיתוח מוצרים

כותב המאמר הוא אמיר לניאדו – יזם סדרתי ומנהל המחלקה העסקית ב:

www.B-focus.com

B-focus, רקע כללי: חברת B-focus מתמחה בפיתוח ועיצוב מוצרים, פטנטים ורעיונות משלב הרעיון/ הקונספט ועד מכירת המוצר ללקוח הסופי.

החברה בנויה משתי מחלקות מרכזיות – מחלקת הפיתוח והעיצוב והמחלקה העסקית. לקוחות החברה נהנים מעבודה משותפת של שתי המחלקות שונות בכל הקשור לעיצוב ופיתוח מוצרים, להכנת אינפורמציה עסקית ושיווקית רלוונטית, קישור למשקיעים ולשותפים אסטרטגים, ליווי בייצור ושיווק מוצרים ולתהליכים נוספים בשרשרת שבין הרעיון לבין מכירת המוצר בשווקי היעד. השירותים מסופקים במקביל ובסנכרון בין מחלקת הפיתוח לבין המחלקה העסקית.

מבנה ארגוני

תהליכים אותם אנו מעבירים ליזמים

*אין להתייחס למאמר זה כייעוץ, הנחייה או מתן עצה.

About the Author:

Bfocus company specializes in products design and development, from the idea and up to production. In Bfocus we believe in people, collaborated, hard, professional and rational goal-directed work, which will give the client and the product a relative advantage against the competitors.