פיתוח מוצר מרעיון למוצר סופי

2018-05-24T00:43:09+00:00

פיתוח רעיון/ פיתוח מוצר/ פיתוח פטנט הם בגדול שם דומה לאותו דבר. כל תהליכי הפיתוח משלב הקונספט/ הרעיון למוצר חדש, ועד עיצוב, תכנון, ייצור מודלים ואבי טיפוס, בדיקות, תיקונים וכו וכו ועד הגעתו של אותו רעיון למוצר חדש לידי מוצר חדש שיוצא לשוק הדרך ארוכה ומפותלת.

במאמר זה אפרט בקצרה את השלבים שאותו רעיון עובר משלב של רעיון למוצר חדש ועד סיום הפיתוח ומכירתו ללקוח הפוטנציאלי (שהוא לרוב מפיצים ולא לקוח סופי). לא אגע במאמר זה בפנים שרלוונטיים לחיפושי ורישומי פטנטים/ תכנית עסקית/ סקרי שוק וכו וכו (השירותים אותם נותנת חברת B-Focus כוללים את השירותים המסחריים כמובן).

שלב א': עיצוב קונספטים – עיצוב הקונספטים לאותו מוצר חדש הוא התהליך בו יבחן הצוות את אופי המוצר הדרוש, מי הלקוח הסופי, מה הדרישות מהמוצר, מה החסרונות/ היתרונות, מי קהל היעד, מה נתח השוק, איזה פטנטים קיימים בתחום, על מה אפשר להגן, אסטרטגית חדירה לשוק וכו וכו. לאחר עיבוד הנתונים תשב מחלקת ההנדסה לעיצוב של מספר קונספטים שיהווה עד כמה שניתן מענה על כל הדגשים שהועברו.

שלב זה מסתיים עם בחירת קונספט סופי להמשך תהליך פיתוח.

שלב ב': פיתוח הנדסי – בשלב זה הקונספט הנבחר (לפעמים 2 קונספטים) יעברו שלב הנדסה מקיף ובו יבוצעו מחקרים עי מחלקת הפיתוח, בחירת ח"ג, ספקים רלוונטיים, אבחון בעיות ותקלות אפשריות, וכו וכו.

כחלק מתהליך הפיתוח יתבצעו לרוב שינויים בעיצוב המוצר (עקב מגבלות ההנדסה) ובהתאם לקראת סיום שלב זה ניתן יהיה לייצר דגם/ אב טיפוס של המוצר.

שלב ג': בדיקות – לאחר קבלת אב הטיפוס והכנתו לניסויים (מתבצע ע"י מחלקת ההנדסה) יבוצעו סדרת ניסויים שתוכננו ותואמו מראש ובסופם ילקחו דגשים שיועברו למחלקת הפיתוח ולגורמים המסחריים הרלוונטיים (ב B-Focus זו מחלקה נפרדת – אבל כל חברה/ יזם עובד בצורה אחרת..).

שלב ד': לאחר מסקנות מהבדיקות יתבצע סבב תיקונים נוספים שיכללו בין היתר עדכון של עיצוב המוצר והתכן ההנדסי הרלוונטי. שלב זה לרוב יכיל ייצור חדש של רכיבים/ של אב הטיפוס והכנתו לניסוי נוסף.

שלב ה': תיקונים ושדרוגים עד מוצר סופי – בשלב זה יתבצעו סבבי תיקונים של מחלקת ההנדסה (גם בתכן המוצר וגם בעיצובו אם יש צורך). בנוסף יתבצעו ניסויים עד שתוצאות הניסויים יאושרו ע"י הגורמים הרלוונטיים ובכך יעבור המוצר משלב הפיתוח לשלב הייצור.

שלב הייצור הסדרתי הוא שלב עצמאי ופחות קשור לשלבים של פיתוח המוצר. גם כאן (בשלב הייצור) ישנם מספר תהליכים שצרכים לעבור על מנת לאפשר בסופו של דבר הקמת פס ייצור וייצור המוצרים.

על היזם/ החברה לשים לב – בכל אחד משלבי הפיתוח/ הייצור, יש צורך בתהליכים נוספים שיבוצעו במקביל. זאת על מנת לשמור על התקדמות החברה בצורה רוחבית ולאפשר הצגת נתונים רלוונטיים לגורמים הרלוונטיים. בין היתר יבוצעו תהליכים בחברה שקשורים לרגולציה, חיפושי ורישומי פטנטים, סקרי שוק, התקשרויות עם ספקים רלוונטיים, שותפויות אסטרטגיות, גיוס משקיעים, התקשרויות עם מפיצים, הקמת צוותי הדרכה/ אינפורמציה שיווקית, אבחון ערוצי שווק וכו וכו.

יזמים שמבצעים תהליכים עם חברת B-Focus עוברים את כל השלבים הנ"ל תוך קבלת ליווי עסקי מקיף שמאפשר התבוננות על התהליך כולו מפרספקטיבה רחבה. פרספקטיבה זו תאפר ליזם לקחת החלטות בעלי רמת סיכון נמוכה עד כמה שניתן. החלטות אלו יובילו בסופו של דבר להצלחתו/ כישלונו של המיזם/ החברה.

כותב המאמר הוא אמיר לניאדו – יזם סדרתי ומנהל המחלקה העסקית ב:

www.B-focus.com

B-focus, רקע כללי: חברת B-focus מתמחה בפיתוח ועיצוב מוצרים, פטנטים ורעיונות משלב הרעיון/ הקונספט ועד מכירת המוצר ללקוח הסופי.

החברה בנויה משתי מחלקות מרכזיות – מחלקת הפיתוח והעיצוב והמחלקה העסקית. לקוחות החברה נהנים מעבודה משותפת של שתי המחלקות שונות בכל הקשור לעיצוב ופיתוח מוצרים, להכנת אינפורמציה עסקית ושיווקית רלוונטית, קישור למשקיעים ולשותפים אסטרטגים, ליווי בייצור ושיווק מוצרים ולתהליכים נוספים בשרשרת שבין הרעיון לבין מכירת המוצר בשווקי היעד. השירותים מסופקים במקביל ובסנכרון בין מחלקת הפיתוח לבין המחלקה העסקית.

מבנה ארגוני

תהליכים אותם אנו מעבירים ליזמים

*אין להתייחס למאמר זה כייעוץ, הנחייה או מתן עצה.

About the Author:

Bfocus company specializes in products design and development, from the idea and up to production. In Bfocus we believe in people, collaborated, hard, professional and rational goal-directed work, which will give the client and the product a relative advantage against the competitors.