עיצוב מוצר

2018-05-24T00:42:56+00:00

עיצוב מוצר כחלק מעיצוב תעשייתי

עיצוב מוצר ועיצוב תעשייתי – להערכתי ניתן לומר כי עיצוב המוצר, ובהתאם עיצוב תעשייתי, הוא אחד התהליכים החשובים ביותר בחיי המיזם. את הסיבה לכך ניתן לתאר במשפט ששמעתי פעם: "הכל בחיים זה שיווק…". עיצוב המוצר אותו החברה או היזם מפתחים הוא למעשה הפנים של החברה. עיצוב המוצר הוא מה שהחברה מייצגת, משדרת ומייעדת לעצמה. בנוסף עיצוב המוצר והעיצוב התעשייתי שיעשה לו, יהיה בהתאם לקהל היעד ויגדיר את נתח השוק אליו מייעדת החברה את פעולתה העסקית ומיהם הלקוחות להם היא מעוניינת למכור.

לדוגמא אם נלך למסעדה ועל הצלחת יגישו את הסטייק כשעליו הפירה, הסלט והרוטב וכל המנה תראה כאילו משהו זרק את האוכל על הצלחת והגיש לנו אותה – רק שנאכל ונלך. לעומת זאת אם יסדרו את המנה כך שתהייה מסודרת בצורה יפה ואסטטית.

איזה מנה תעדיפו לאכול?

אותו הדבר בדיוק לגבי עיצוב. לקוח שיגיע לחנות לקנות מוצר ההתרשמות הראשונה שתהיה לו היא הצורה הויזואלית שלו (שלאו דווקא מעידה על איכות!!!). הצורה הויזואלית היא עיצוב המוצר, שהיא נגזרת של שוק העיצוב התעשייתי, והיא הדבר החשוב ביותר במוצר. חברת www.b-focus.com מתמחה בעיצוב ופיתוח מוצרים וייחודיות החברה היא התהליכים שהיא בונה ליזמים ולחברות הזנק בפיתוח מוצרים ופטנטים משלב הרעיון ועד הפיכתם למוצר בשוק. הייחודיות שבתהליכים שחברת B-focus מספקת זה שהם כוללים ייעוץ עסקי, לכל לקוח, מיועץ מוכר ע"י גופים ממשלתיים (חשוב מאוד!!), שמלווה את פיתוח המיזם מתחילתו ועד סופו ונותן דגשים עסקיים רלוונטים למסקנות שיופקו מהחטיבה העסקית של החברה. דגשים אלה יועברו לחטיבת הפיתוח והעיצוב על מנת לעצב מוצר העונה על מכסימום דרישות ולכן בעל הסיכויים הגבוהים ביותר להצלחה.

בתהליכי עיצוב תעשיית שבתוכם נכלל עיצוב המוצר חשוב לקחת בחשבון גורמים רבים ומגוונים. גורמים אלה כוללים בין היתר את קהל היעד ומיקומו של המוצר בחיי הלקוח, מחיר היעד ללקוח, אופי השימוש במוצר (עמידה, ישיבה, ריצה וכ,ו), תדירות שימוש וגורמים רבים נוספים. ככל שצוות המעצבים מנוסה יותר כך גורמים רבים יותר ילקחו בחשבון. לשם דוגמא אם ניקח קומקום חשמלי. בעיצוב הקומקום יש להתחשב בעובדה שאחרי רתיחה ניתן יהיה להרים את הקומקום בבטחה. יש לקחת בחשבון את אופי האחיזה בקומקום ואופי המזיגה של מים חמים כך שאדים לא יפגעו בלקוח וכ"ו. גורמים אלה צרכים להילקח בחשבון והמעצב צריך לשלב אותם עם נתונים כמו מיהו קהל היעד, אפו ימכר הקומקום ובאיזה מחיר.

הבעיה הקיימת ברוב המיזמים ובפיתוחי פטנטים זה שהתקציב יחסית נמוך ולא פעם השאלה היא האם לפתח מוצר שנראה כמו BMW אבל יש לו מנוע של חיפושית, או לחילופין להשתמש במנוע של BMW אבל עם עיצוב של חיפושית ישנה. כמובן שלא צריך לפנות לאף קיצוניות ושצריך לפעול בצורה מאוזנת ושכלתנית. ולשמור על מאזן מסוים בין הוצאות פיתוחיות להוצאות שיווקיות ולהוצאות עסקיות.

המלצתי היא לפנות בתהליך הפיתוח לגורמים מקצועיים שיספקו הנחייה גם בפן העסקי שיווקי וגם בפן הפיתוחי. חברת B-focus מבצעת תהליכי פיתוח מיזמים ופטנטים ומשלבת בתהליכים את שתי חטיבות החברה.

החטיבה העסקית, למתן דגשים עסקיים ושיווקיים לחטיבת הפיתוח. בנוסף החטיבה העסקית בחברת B-focus מבצעת חיפושי וניתוחי פטנטים ובהמשך תהליך הפיתוח רישום והגשת פטנטים. כתיבה והנחייה בביצוע וניתוח סקרי שוק וכתיבת תכניות עסקיות הכוללות יעדים, לוחות זמנים, הוצאות והכנסות צפויות ועוד אינפורמציה עסקית רלוונטית לגיוסי השקעות ו/או ליצירת שיתופי פעולה עסקיים.

חטיבת הפיתוח בחברת B-focus מבצעת את כל נושא עיצוב ופיתוח מוצרים משלב הרעיון ועד ייצורו ושיווקו עם משווקים מובילים. חטיבת הפיתוח, בסנכרון עם מסקנות מהחטיבה העסקית, תעצב ותפתח מוצר לאחר ביצוע אבחון מקיף ולימוד של מתחרים ומוצרים זהים מהשוק, בנוסף תעשה בחינת ואבחון של טרנדים עיצובים בשוק וכיווני עיצוב רלוונטיים יותר ורלוונטיים פחות.

המטרה בסופו של דבר שכאשר הלקוח יראה את המוצר שלכם התגובה הראשונית תהיה: וואו…

לסיכום אחזור על המשפט המתאר בצורה טובה ביותר את חשיבותו של עיצוב המוצר – "הכל בחיים זה שיווק…"

כותב המאמר הוא אמיר לניאדו – יזם סדרתי ומנהל החטיבה העסקית ב:

www.B-focus.com

B-focus, רקע כללי: חברת B-focus מתמחה בפיתוח ועיצוב מוצרים, פטנטים ורעיונות משלב הרעיון ועד מכירת המוצר ללקוח הסופי.
החברה בנויה משתי חטיבות מרכזיות – חטיבת הפיתוח והעיצוב והחטיבה העסקית. לקוחות החברה נהנים מעבודה משותפת של שתי חטיבות שונות אך משלימות בכל הקשור לעיצוב ופיתוח מוצרים, לייצור ולשיווק מוצרים ולתהליכים שונים בשרשרת שבין הרעיון, פיתוח ועיצוב המוצר (הן בפן התכני והן בפן העסקי) וייצור ושיווק המוצר בשווקי היעד.

מבנה ארגוני

תהליכים אותם אנו מעבירים ליזמים

*אין להתייחס למאמר זה כייעוץ, הנחייה או מתן עצה.

About the Author:

Bfocus company specializes in products design and development, from the idea and up to production. In Bfocus we believe in people, collaborated, hard, professional and rational goal-directed work, which will give the client and the product a relative advantage against the competitors.