עיצוב מוצר פיתוח מוצר

2018-05-24T00:43:39+00:00

עיצוב מוצר כחלק מפיתוח מוצר

עיצוב המוצר בתהליך של פיתוח מוצר הוא תהליך מרכזי ומשמעותי ולעתים אף הקריטי ביותר להצלחתו של המוצר.

אם נתייחס לשווקים של המוצרים שנמכרים לצרכן הסופי, ניתן לאבחן מגמת עליה בחשיבות (ובהתאם משאבים) שחברות מתייחסות לנושא. עם התחרות הקיימת כיום חברות לעיתים יעדיפו להשקיע יותר כסף בעיצוב מאשר לקנות רכיבים איכותיים יותר. עובדה לכך הם מכונות הכביסה, מוצרי החשמל והריהוט שאנו קונים – שנראים נפלא, אבל איכותם לרוב ירודה.

עיצוב המוצר מגיע כתהליך מרכזי בפיתוח המוצר – למשל, לא ניתן למעצב משוגע לעצב לנו קומקום חשמלי לבית בגודל ובצורה לא ידידותיים למשתמש. וגם אם הקומקום שלנו הוא מאיכות מעולה, וכל הרכיבים שם יכולים לעבוד 15 שנים – אם הוא לא יראה טוב בעיני הלקוח הוא פשוט לא ימכר. כמובן הדבר נכון לגבי מוצרי צריכה למיניהם, אבל ישנם תעשיות (כמו התעשייה הצבאית בחלקה ותעשיות רבות נוספות) שהצורה הויזואלית של מוצר לא רלוונטית – כל עוד הוא מבצע את העבודה וטוב!!!.

בין הקיצוניות הקיימת בין תחום העיצוב במוצרי הצריכה, ובין תחום העיצוב הקיים בתחום התעשיות הצבאיות למיניהם (לשם דוגמא) יש הרבה אפור. לשם דוגמא ניקח את סנדלי ה'קרוקס' המפורסמות – שלמרות שהיו מכוערות להפליא ושיטת השיווק הייתה יותר מפה לאוזן ופחות בדרכים המקובלות, נמכרו בכמויות לא צפויות.

נקודה זו ניתן לקחת לדוגמאות נוספות של פיתוח מוצר בעל ייחודיות מסוימת, שתקנה לצרכן ערך מוסף (added value) ובכך הוא יתגבר על ה"פחד" שבלקנות מוצר מכוער. הערך המוסף שהלקוח מקבל מהמוצר אותו הוא קונה, כמו למשל שהנעלים קלות, נוחות, אווריריות וכ"ו, לעיתים יפצה על צורתו הוויזואלית של המוצר.

חשוב לשים לב שלרוב בשביל ליצור ערך נוסף גבוה, יש להשקיע משאבים רבים בפיתוח שעל בסיסו יפותח המוצר. אם נחזור לדוגמא הקודמת של סנדלי ה'קרוקס' המפורסמות ניתן לראות שגם כאן פותח חומר מסוים שמקנה את הייחודיות של הסנדלים.

אם נחזור לעיצוב המוצר ונתייחס בהתאם לתעשייה בה אנו מעוניינים לפעול, ניתן להעריך את חשיבות תהליכי העיצוב בפיתוח במוצר. כאן חשוב לציין שתהליכי עיצוב המוצר הם רק חלק מתהליך פיתוח המוצר. ועל מנת להסביר נקודה זו כמו שצריך להבין שתהליך עיצוב המוצר חייב להשתלב יד ביד עם תהליך פיתוח המוצר – ועוד תהליכים רבים אחרים שלא אגע בהם כאן.

לדוגמא: אם במערכת שאנו מעוניינים לפתח חייבים להיות שני מנועים, מאוורר, גוף חימום וגוף קירור, אנו לא נוכל לעצב מוצר ללא התחשבות במיקום הרכיבים במערכת. למעשה ניתן לומר שתהליך העיצוב גם הוא תהליך שעובר פיתוח עד הגעתו למוצר סופי – שהוא למעשה העיצוב הסופי של מוצר. העיצוב מתחיל עם השערות למיניהם היכן ימוקמו הרכיבים הפנימיים ותוך כדי תהליך הפיתוח לא רק שלרוב הרכיבים ישתנו אלא גם מיקומם במערכת ישתנה. דבר זה לא מאפשר עיצוב מוצר סופי עד למעשה כמעט סיום תהליך הפיתוח כולו.

למרות זאת ישנה חשיבות רבה לעיצוב תוך כדי תהליך הפיתוח. במצב ותהליך הפיתוח ילווה בתהליך העיצוב דגשים יינתנו לגבי השפעות הפיתוח על אופי המוצר. למשל: היכן לא כדאי לשים רכיבים – כך שהשפעתם על תהליך העיצוב יסב נזק גדול יותר מאשר תועלת, היכן 'ניתן לחיות עם מיקום הרכיבים' והיכן אידיאלי למקם את רכיבי המערכת. אפשרויות אלו, כשיוצגו תוך כדי תהליך הפיתוח יתנו דגשים חשובים ומרכזיים שישפיעו רבות על אופי פיתוח המוצר ויפתחו בפני צוות המפתחים נקודות ראות חדשות.

לסיכום. חשיבות העיצוב בפיתוח המוצר היא לרוב קריטית להצלחתו של המוצר. חשוב לייעד את המוצר לקהל היעד עוד לפני תחילת הפיתוח – חשוב לציין שקהל היעד לא חייב להיות צרכן סופי אלא יכול גם להיות משקיע פוטנציאלי, או שותף אסטרטגי או כל גורם חיצוני שיהיה מוכן להכניס את זמנו וכיסו לקידום המוצר.

כותב המאמר הוא אמיר לניאדו – מנהל החטיבה העסקית ב B-focus.

B-focus, רקע כללי: חברת B-focus מתמחה בפיתוח ועיצוב מוצרים, פטנטים ורעיונות משלב הרעיון ועד מכירת המוצר ללקוח הסופי. החברה בנויה משתי חטיבות מרכזיות – חטיבת הפיתוח והעיצוב והחטיבה העסקית. לקוחות החברה נהנים מעבודה משותפת של שתי חטיבות שונות אך משלימות בכל הקשור לעיצוב ופיתוח מוצרים, לייצור ולשיווק מוצרים ולתהליכים שונים בשרשרת שבין הרעיון, פיתוח ועיצוב המוצר (הן בפן התכני והן בפן העסקי) וייצור ושיווק המוצר בשווקי היעד.

מבנה ארגוני

תהליכים אותם אנו מעבירים ליזמים

* אין להתייחס למאמר זה כייעוץ, הנחייה או מתן עצה.

About the Author:

Bfocus company specializes in products design and development, from the idea and up to production. In Bfocus we believe in people, collaborated, hard, professional and rational goal-directed work, which will give the client and the product a relative advantage against the competitors.