עיצוב המוצר בעיצוב מוצר

2018-05-24T00:43:22+00:00

תהליך עיצוב מוצר בעיצוב ופיתוח מוצר

בשביל להבין את תהליך עיצוב מוצר ראשית יש להבין את תהליך פיתוח המוצר. תהליך פיתוח המוצר או הפטנט מכיל תהליכים הקשורים לתעשיות שונות ולרוב מכיל בתוכו פנים עיצובים ופיתוחים ובמקביל פנים עסקיים שיווקיים.

התיאור במאמר זה משקף את אופי תהליך עיצוב המוצר שאנו מבצעים בחברת B-focus וניתן לראות איך תהליך העיצוב משתלב בתהליך פיתוח המוצר בסכמות ליזמים ובסכמות לחברות המוצגות באתר, תחת הכותרת תהליכים.

במאמר זה אשתדל לגעת כמה שפחות בתהליכים עסקיים שיווקיים ואשתדל להדגיש את מיקומו וחשיבותו של תהליך עיצוב המוצר. תהליך עיצוב המוצר מתחיל את תהליך הפיתוח של המוצר, אבל הוא מתחיל רק לאחר תהליך עסקי ראשוני של בחירת אסטרטגיה עסקית ושיווקית למיזם ולאחר תהליך ראשוני של פיתוח המוצר.

תהליך עיצוב המוצר לרוב יתחיל בבדיקות ואיסוף נתונים מכמה גורמים במקביל:

1. פנים עיצובים, כמו: מיהו שוק היעד ומה מאפיין אותו, בדיקה של מגמות עיצוב שונות (בהתאם לתעשיה ולאופי המוצר), בדיקת עיצובים של מוצרים מתחרים וכ"ו.

2. פנים עסקיים שרלוונטיים למוצר המיועד, כמו: מה מחיר יעד לייצור, מה מחיר יעד לצרכן, אפו אמור להתבצע הייצור, כמות מיועדת לייצור וכ"ו.

3. פנים תכנוניים שרלוונטים, כמו: כמות רכיבים פנימית דרושה (עדשה אחת, 2 בטריות וכ"ו), מגבלות תכנוניות שרלוונטיות (מיקום של רכיבים במערכת והגבלים לגבי תלות של רכיב אחד לשני).

לאחר הגדרת הנתונים והדגשים העיצוביים והעסקיים תחל עבודת היצירה, בה ישבו צוות מעצבים ויבצעו סיור מוחות על מנת להגיע לשלושה עד חמישה קונספטים עיצוביים שונים – אבל עדיין לא חורגים מהגבולות שהוצבו.

תעיפו מבט בתהליך פיתוח המוצר תחת העמודה תהליכים – תהליכים ליזמים/ תהליכים לחברות, כדי הבין טוב יותר את מיקומו של עיצוב המוצר בתהליך פיתוח המוצר.

מתוך הקונספטים העיצוביים שהועלו ע"י המעצבים יבחרו שני קונספטים מובילים שעל בסיסם יערכו שינויים תוך כדי תהליך הפיתוח. הסיבה לכך היא שבמשך תהליך הפיתוח יתבצעו שינויים תכנוניים שישפיעו על עיצוב המוצר הסופי, למשל הוספת רחיב חשמלי למערכת לרוב יחייב הגדלת נפח המוצר – ובהתאם המארז ועיצובו.

ככל שתהליך הפיתוח מתקדם יותר, כך גם העיצוב הסופי של המוצר. לקראת אמצע סוף תהליך הפיתוח (תלוי במוצר!!!) יבחר הקונספט הסופי לעיצוב שאותו ימשיכו לשנות ולשפר תוך סיום הפיתוח.

חשוב להדגיש ולציין כי כל תהליך עיצוב המוצר מותנה וחייב לקחת בחשבון את שלושת הגורמים שמשפיעים על עיצוב המוצר: פנים עיצוביים, פנים עסקיים ופנים תכנוניים.

בחברת b-focus בנינו תהליכים המכילים את כל הגורמים המוזכרים למעלה, ובנוסף מכילים גורמים נוספים שרלוונטים לפיתוח ועיצוב של מוצר מנצח. החברה בנויה מחטיבה עסקית ומחטיבת הפיתוח שמסונכרנות בניהם ומספקות דגשים אחד לשני בפנים רלוונטיים.

דוגמאות לאופי שיתוף הפעולה בין חטיבות החברה הם:

I. החטיבה העסקית מספקת לחטיבת הפיתוח מסקנות מניתוח הפטנטים שנמצאו בתחום, בהתאם למסקנות אלו יפותח מוצר ייחודי שניתן יהיה לרשום עליו פטנט בעל ערך.

II. דוגמא נוספת היא שחטיבת הפיתוח מספקת לחטיבה העסקית דגשים לגבי עלויות ייצור משוערות – שישפיעו ישירות על התכנית העסקית (הוצאות/ הכנסות צפויות, שווי חברה, גובה גיוס שדרוש וכ"ו).

III. דוגמא נוספת היא שהחטיבה העסקית תספק לחטיבת הפיתוח את האסטרטגיה של החברה בנוגע למוצר, נקודות מכירה, אופי שיווק וכ"ו. דגשים אלה ילקחו בחשבון כבר בשלב עיצוב הקונספטים הראשונים וצוות המעצבים ישימו דגש על דגשים אלה על מנת להגיע בסופו של תהליך לנקודת המכירה ולמצב שהלקוח קונה את המוצר שפותח ולא מוצר של חברה מתחרה.

לסיכום, המלצתי היא להעיף מבט בתהליכים לפיתוח מוצר ופטנטים ליזמים ולחברות ולהבין את אופי התהליך, השלבים הכרוכים בבניית ערך לרעיון ואופי הסנכרון בין האינפורמציה בחטיבות השונות.

*אין להתייחס למאמר זה כייעוץ, הנחייה או מתן עצה.

About the Author:

Bfocus company specializes in products design and development, from the idea and up to production. In Bfocus we believe in people, collaborated, hard, professional and rational goal-directed work, which will give the client and the product a relative advantage against the competitors.