מתי כדאי לרשום פטנט

2018-05-24T00:42:39+00:00

מתי נגשים לרישום פטנט?

העלתי את השאלה בכותרת מכיוון שאני נתקל ביזמים רבים שמגיעים אלינו לאחר שבצעו רישומי פטנטים באלפי שקלים/ דולרים ורק לאחר מכאן הגיעו לשלב של פיתוח המוצר ובניית האינפורמציה העסקית הדרושה.

מטרתי במאמר זה הוא להאיר את עיני היזמים שבכוונתם לפתח מוצר/ פטנט – תהליך שאני קורא לו 'בניית ערך כספי לרעיון'.

אז איך בונים ערך כספי לרעיון/ מוצר/ פטנט?

המלצתי היא לקרוא את הנקודות למטה במקביל לסכמה בקישור המצורף – תתיחסו לסכמה בתכנית בטא' (בשביל הנוחות שלכם).

לפי שלבים ונכון לרוב המקרים (לכל כלל יש יוצא מהכלל!!):

 1. בניית אסטרטגיה למיזם: מה היכולות של היזם, עד לאיפו הוא רוצה להתקדם עם המיזם (דגם התכנות, אב טיפוס, ייצור, שיווק וכ"ו – תלוי מאוד בתקציב) ובגדול – עד לאיזה שלב הוא מסוגל/ מעוניין לקדם את המיזם. בנוסף שיקולים שצרכים להלקח בחשבון בשלב זה זה אופי והגדרת המוצר (קהל יעד, שוק, טווח מחירים, אסטרטגיה שיווקית עתידית וכ"ו).
 2. חיפושי פטנטים: לאחר שיש כיוון ראשוני וכללי למוצר יש לבצע חיפוש פטנטים (מוצרים דומים/ קונספטים דומים, מנגנונים דומים וכ"ו).
 3. ניתוח דוח פטנטים: את דוח הפטנטים יש לנתח ולאבחן מה קיים ומה לא קיים, מה אפשרי לפיתוח בהתאם לפטנטים שלא נמצאו ושעדיין ריאלי לשוק הלקוחות הפוטנציאלי (הוגדר בסעיף 1) וכ"ו. רק לאחר ניתוח הפטנטים הקיימים ואבחון מה לא קיים ניתן לגשת לפיתוח המוצר/ הרעיון/ הפטנט.
 4. פיתוח המוצר: לנושא זה לא אכנס יותר מידי למעט שניתן לפתח מוצר למספר שלבים שבהם כוחו של הפיתוח יהווה נכס ממשי. חלק משלבים אלה הם: דגם התכנות של המוצר המיועד, דגם דמה (מוק-אפ), דגמי התכנות מתקדמים, אב טיפוס וכ"ו. נקודה חשובה נוספת היא שפיתוח המוצר חייב להעשות לאחר לימוד של הדגשים שהועברו מסריקת וניתוח הפטנטים שנמצאו ואבחון של מה שלא קיים.
 5. רישום פטנט: בהתאם לפיתוח שנעשה (שלוקח בחשבון פטנטים קיימים) מבצעים רישום פטנט. את הפטנט רושמים על התכנות מכאנית מסויימת שלרוב מתגלה תוך כדי תהליך הפיתוח. ולשם דוגמא מכונת התפירה המפורסמת – על מה בעצם הפטנט שם: האם על הקונספט של מכונת תפירה?, האם על הקונספט של אופי התקנת החוטים במכונה?, האם על המתקן הרגלי שמניעים על מנת להזיז את המנגנונים המכאניים?. התשובה לכל השאלות היא לא. הפטנט במכונת התפירה הוא על המחט ההפוכה – השחור שלה הוא כלפי מטה ולא מהצד העליון שלה. הגנה מסוג זה מאפשרת כיסוי מלא של המכונה – לא משנה איזה מנגנון פנימי תבצע במחט ההפוכה לא תוכל להשתמש. אתם חושבים שאותו יזם שהגה את רעיון מכונת התפירה חשב על הפטנט הזה בשלבים הראושנים או רק לאחר תהליך פיתוח מסויים!!!!
  ולסיום: לגבי הפטנטים: פיתוח נכון של מוצר יגלה ויאבחן פטנטים חדשים שאלמלא תהליך פיתוח לא היו נגלים. על חידושים אלו יש צורך לרשום את הפטנט (כדי שיוסיף לערך הכספי של רעיון – שיהיה פטנט חזק ובעל כח בנקודת המכירה).
 6. כתיבת תכנית עסקית + סקרי שוק: כתיבת התכנית העסקית הוא תהליך שמכיל את כל התהליכים שמתוארים בנקודות הקודמות (כולל סקרי שוק). התכנית העסקית הוא המסמך שיאגד את העבודה שנעשתה בסעיפים הקרובים ובנוסף יתווספו לה דברים נוספים כמו: חישובים כלכליים, דוחות כספיים צפויים, יעדים, אבני דרך, גיוסים דרושים, אפשרויות להחזרי השקעה, שווי חברה/ מיזם וכ"ו).
  בגדול: יש להתייחס לתכנית העסקית כמסמך המכיל את כל האנפורמציה הרלוונטית למשקיע פוטנציאלי על מנת להעריך האם הוא מעוניין או לא מעוניין להשקיע במיזם.
 7. גיוס השקעה/ שותפות אסטרטגית/ מכירה וכ"ו: לאחר שהשלבים למעלה הסתיימו ליזם צריך להיות ביד: דגם התכנות/ מוק אפ – בתור מינימום, דוח חיפוש פטנטים, אישור הגשת פטנט שמבוסס על הפיתוח שנעשה, סקר שוק + תוצאות ותכנית עסקית מלאה. רק עכשיו הגיע הזמן לחפש השקעה. זה הזמן להפוך עולמות, להיות חוצפן ולהגיע למקום הנכון, בזמן הנכון ואם האנשים הנכונים.
  אני מקווה שבמאמר זה הבהרתי מספר נקודות שלהערכתי חשובות לכל יזם מתחיל ופיזרתי מעט את הערפל הקיים סביב עולם היזמות/ פיתוח מוצר/ פיתוח פטנט.

קצת עלינו: חברת B-focus בנוייה משתי חטיבות עיקריות:

I. חטיבת פיתוח: מונה מעצבים ומהנדסים בכירים המסוגלים לבצע פיתוחים של מוצרים משלב הקונספט ועד אב טיפוס סופי לייצור, תכנון וייצור תבניות ועד ייצור המוצר בסדרות ומשלוח לבית הלקוח.

II. חטיבה עסקית: מונה יועצים עסקיים מוכרים ע"י הלשכה ליועצים עסקיים של ישראל: החטיבה מבצעת בניית אסטרטגיה למיזם, חיפושי ורישומי פטנטים, סקרי שוק וכתיבת אנפורמציה עסקית ושיווקית. בנוסף החטיבה מבצעת ליווי למשאי ומתן, גיוסי השקעות ועד סגירת עסקאות עם משווקים/ משקיעים/ שותפים רלוונטים.

כותב מאמר זה הוא: אמיר לניאדו – יזם סדרתי ומנהל חטיבה עסקית בחברת B-focus

אין להתייחס למאמר זה כעצה או הנחייה מקצועית!!!

About the Author:

Bfocus company specializes in products design and development, from the idea and up to production. In Bfocus we believe in people, collaborated, hard, professional and rational goal-directed work, which will give the client and the product a relative advantage against the competitors.