ייעוץ עסקי בפיתוח פטנט ומוצר

2018-05-24T00:43:33+00:00

ייעוץ עסקי כחלק מפיתוח מוצר או פטנט

אני מניח שאחת הסיבות העיקריות לאי הביטחון של יזם צעיר הוא חוסר ידע וניסיון של היזם בעולם היזמות ובהבנה איך הדברים עובדים בעולם העסקים ובקיצור – מי נגד מי.

הסיבות לחוסר הביטחון אצל יזמים הוא הגיוני ומקובל (גם אני בתור יזם מתחיל הייתי חסר בטחון לגבי התהליכים אותם עברתי ולגבי החברות שאיתם התקשרתי). במאמר זה אגע בחשיבותו של היועץ העסקי בתהליך פיתוח המיזם ובתהליכים הדרושים על מנת לבנות ערך כספי מוחשי לרעיון או לפטנט. הסיבה שארצה להתייחס דווקא לתפקידו של היועץ העסקי בתהליך היא מכיוון שבין יתר התפקידים אותם אמור היועץ למלא (אם לא התפקיד החשוב ביותר) הוא להפיג את הערפל שמכסה את כל עולם היזמות ולהציב בפני היזם את ההשלכות של כל החלטה ואופי השפעתה על המשך תהליך הפיתוח והיתכנותו של המוצר. בנוסף, יועץ עסקי מתחום היזמות יבין את התהליך אותו המיזם והיזם אמורים לעבור ויוכל לבנות לוחות זמנים לגבי תחילת וסוף תהליך, מה אמור להגיע במקביל למה, מתי כדאי להוציא כספים ומתי לא, איזה סוגי השקעות רלוונטיות יותר, איזה פחות וכ"ו.

העצה הטובה ביותר שניתן לתת ליזם מתחיל הוא לקבל ייעוץ עסקי כבר בתחילת התהליך. חשוב להעסיק יועץ עסקי בעל ניסיון בעולם היזמות. הנחייה נכונה של יועץ עסקי תוביל את היזם בתהליך של בניית ערך לרעיון או לפטנט אותו היזם מעוניין ליישם. כדי להבין טוב יותר את התהליך אותו היזם והמיזם יעברו בדרך לבניית ערך כספי לרעיון (או לפטנט) ניתן להסתכל בתהליך בניית ערך למיזם באתר www.b-focus.com, תחת הכותרת תהליכים ליזמים.

מיקומו של היועץ העסקי בתהליך הוא להנחות את היזם איזה תהליכים צריך לעבור ומתי הם מתחילים, מפסיקים, ממשיכים ומסתיימים. נשמע מסובך?, אבל זה לא. לדוגמא: את חיפושי הפטנטים צריך לבצע לאחר בחירת האסטרטגיה הכללית של המיזם. לעומת זאת את רישום הפטנטים מבצעים רק בשלב מתקדם (באופן יחסי) של הפיתוח.

קשה לתאר את תפקידו של היועץ העסקי במאמר קצר זה, אבל אם נתייחס לתחילתה ולסיומה של עבודתו של היועץ ניתן לומר שתפקידו של היועץ העסקי מתחיל כנקודה ראשונה בתהליך פיתוח הרעיון ומסתיים עם סיום היעדים שהוגדרו ע"י היזם.

לסיכום: על היועץ להנחות את היזם ביעדים קצרי הטווח הדרושים על מנת להגיע ליעדים ארוכי הטווח. לרוב היזם רואה את היעדים ארוכי הטווח, כמו למשל מכירת המוצר לחברה ספציפית, או ייצור המוצר ושיווקו וכ"ו. בשביל להמיר את יעדים אלו לנקודת הזמן הנוכחית יש להתייעץ עם בעל מקצוע מהתחום. הדבר דומה לנהר רחב ובו מכשולים לא ידועים. האם תסתכנו ותעברו לבד?, או תשלמו כסף ותעברו בסירה?.

* אין להתייחס למאמר זה כייעוץ, הנחייה או מתן עצה.

About the Author:

Bfocus company specializes in products design and development, from the idea and up to production. In Bfocus we believe in people, collaborated, hard, professional and rational goal-directed work, which will give the client and the product a relative advantage against the competitors.