יזמים ויזמות עסקית

2018-05-24T00:42:20+00:00

יזמים והאופי שבו הם מנהלים יזמות עסקית

יזמים רבים העוברים תהליכי יזמות עסקית לרוב הולכים לאיבוד בערפל הקיים בעולם היזמות, או לחילופין ביזמות עסקית, או לחילופין ביזמות. היזם כיזם מחיל את תהליך היזמות העסקית לרוב ללא ידע קודם וככל שיש לו פחות ידע, כך חששותיו לגבי התהליך גדולים יותר.

הבעיה המרכזית שבגינה יזמות/ פיתוח מוצר/ פיתוח פטנט יזמות עסקית נכשלת תלוייה במספר רב של גורמים. בנוסף, וחשוב לא פחות, על מנת לבצע תהליך של יזמות ו/או יזמות עסקית חשוב לדעת לא רק איזה תהליכים דרושים על מנת לבנות ערך לפטנט או לרעיון שיש ליזם, אלא גם איזה תהליכים לעשות ומתי.

הנקודה החשובה והדגש שאותו יזם צריך לשים בתהליך היזמות העסקית היא לא רק איזה תהליכים לבצע, אלא מתי לבצע כל תהליך ומה הפידבקים החשובים יותר והחשובים פחות בכל תהליך ואיך אותם פידבקים משפיעים על תהליך היזמות ותהליכי היזמות העסקית.

לפני שאמשיך לתאר מהו להערכתי התהליך הנכון בתהליך היזמות העסקית, או לחילופין בתהליכי פיתוח מוצר, או לחילופין בתהליכי פיתוח פטנט, או עיצוב של פטנט או עיצוב של מוצר, תעיפו מבט באתר www.b-focus.com תחת הכותרת – 'תהליכים', 'תהליכים ליזמים'. ניתן להסתכל תבכנית בטא' על מנת לראות סכמה המתארת את התהליכים הדרושים על מנת לפתח פטנט או מוצר ולבנות לו ערך כספי. הייחודיות בחברת b-focus היא שהיא משלבת כבר משלב הרעיון את שתי חטיבות החברה – חטיבה עסקית וחטיבת העיצוב ופיתוח ובכך מאפשרת סנכרון והעברת דגשים מחטיבה לחטיבה על מנת להגיע למוצר שיענה על דרישות הלקוח המיועד בצורה מכסימאלית.

כפי שמתואר באתר של www.b-focus.com תהליכי היזמות העסקית ותהליכי היזמות כוללים בתוכם מספר רב של תהליכים, בינייהם ישנם תהליכי חיפושי ורישומי פטנטים, ניתוח תוצאות, פיתוח מוצר או פיתוח פטנט בהתאם למה שנמצא ויותר חשוב פיתוח הפטנט בהתאם למה שלא נמצא, כמובן שיש לאחר מכאן להגן על אותו פיתוח. בנוסף התהליכים משלבים סקרי שוק וחוות דעת קהל, ואיסוף ואיגוד כל האנפורמציה תחת כותרת אחת – הלא היא התכנית העסקית.

היזם בתהליך היזמות העסקית צריך כל הזמן לשאוף להשגתה של אותה תכנית עסקית (כמובן בתנאי שבנוייה כמו שצריך). התכנית העסקית בתהליכי היזמות העסקית היא מסמך הכרחי, שבלעדיו ימצא עצמו היזם מול המשקיע ללא תשובות מדוייקות ומבוססות, ובהתאם סיכויי הצלחת הגיוס ירדו.

על מנת להזביר טוב יותר את הנקודה אותה העלתי למעלה, ברצוני להדגיש שהתהליך שאותו יעבור היזם, בתהליך היזמות העסקית כולל מספר רב של תהליכים שישלבו חיפוי ורישומי פטנטים, סקרי שוק, פיתוח מוצר, איסוף והענת אנפורמציה עסקית ושיווקית ועד סיום התכנית העסקית. חשיבות התהליכים היא הכרחית, למשל: אין טעם לרשום פטנט, עד שלא נעשה חיפוש פטנטים וניתוח של דוח הפטנטים על מנת לאבחן מה קיים ומה לא, בדיוק כמו שאין טעם לרשום פטנט עד שלא נעשה פיתוח של המוצר המיועד ובדיקת התכנות שלו – אחרת למה לרשום פטנט?, בנוסף כפי שלא ניתן לבצע תכנית עסקית ללא פיתוח של המוצר והערכת עלויות לייצור המוני, לוחות זמנים לסיום פיתוח והערכת עלות לצרכן הסופי. הדבר מקביל לסקרי השוק שאין טעם לבצע אותם עד שלא התבצע פיתוח ראשוני, אבחון קהל היעד, רישום הפטנט וכ"ו. המובן שבנושא זה חשוב לציין שהדבר נכון אבל לכל כלל יש יוצא מהכלל!!.

ולסיכום: כפי שהמלצתי למעלה, שווה להסתכל באתר www.b-focus.com בתהליכים ליזמים על מנת להבין טוב יותר את התהליכים הדרושים לרעיון או לפטנט להתקדם בתהליך שיגרום לו לרקום עור וגידים ולהיות בעל ערך כספי בשלב מוקדם עד כמה שאפשר.

בכל מקרה – שיהיה בהצלחה בפיתוח הפטנט, ברעיון, במוצר או בהמצאה אותה אתם מעוניינים ליישם.

כותב המאמר הוא אמיר לניאדו – יזם סדרתי ומנהל החטיבה העסקית ב: www.B-focus.com.

B-focus, רקע כללי: חברת B-focus מתמחה בפיתוח ועיצוב מוצרים, פטנטים ורעיונות משלב הרעיון ועד מכירת המוצר ללקוח הסופי.

החברה בנויה משתי חטיבות מרכזיות – חטיבת הפיתוח והעיצוב והחטיבה העסקית. לקוחות החברה נהנים מעבודה משותפת של שתי חטיבות שונות אך משלימות בכל הקשור לעיצוב ופיתוח מוצרים, לייצור ולשיווק מוצרים ולתהליכים שונים בשרשרת שבין הרעיון, פיתוח ועיצוב המוצר (הן בפן התכני והן בפן העסקי) וייצור ושיווק המוצר בשווקי היעד.

מבנה ארגוני

תהליכים אותם אנו מעבירים ליזמים

*אין להתייחס למאמר זה כייעוץ, הנחייה או מתן עצה.

About the Author:

Bfocus company specializes in products design and development, from the idea and up to production. In Bfocus we believe in people, collaborated, hard, professional and rational goal-directed work, which will give the client and the product a relative advantage against the competitors.