יזמות עסקית

2018-05-24T00:44:37+00:00

מה זה יזמות ומה תפקידו של היזם בתהליך היזמות

יזם, יזמות, יזמות עסקית, עיצוב מוצר, תוכנית עסקית, רישום פטנט, פיתוח מוצר, וכ"ו – נשמע סינית?, אז שהו שלא – ואם כן, זה הזמן ללמוד!!!

אז מה זה בעצם יזמות, או לחילופין, מה זה יזמות עסקית. ממה שאני מבין את המונח יזמות, התרגום שלי למילה יזמות היא: לארגן, לסדר, להזיז, להתעקש ולהשיג את המטרה. המטרה היא אותו אופי של יזמות שאותו יגדיר היזם.

היזם, כשמקים יזמות (או יזמות עסקית) יבחר את אופי העסק אותו הוא רוה ליזום, למשל: ליזום עסק שמוכר מוצרים – למשל: פיצוציה, או לחילופין ליזום עסק שנותן שירות כל שהוא – למשל משרד לעורכי דין, או משרד שמבצע עיצוב ופיתוח מוצרים, או לחילופין ליזום עסק שמפתח מוצרים או פטנטים – למשל ליזום חברת סטארטפ.

הנקודה כאן שהיזם, לפני תחילתו של המיזם והיזמות אותה הוא מעוניין לישם, חייב לבחור את האסטרטגיה העסקית ואת האופי של אותו עסק שהוא מעוניין לישם. לק לאחר קביעה של האופי של המיזם שלו, נכון יהיה לשבת בצורה עיניינית יותר ולהתיחס לנקודות רלוונטיות לאופי העסק.

למשל: נניח שיזם מעוניין ליזום חברה שעוסקת בפיתוח פטנט מסויים עליו אותו יזם חשב. הנקודות להתייחסות (אם נעזוב לרגע את הנושא הכספי המעורב בעיניין) הם המבנה הארגוני של חברת הסטארטפ אותה מעוניין היזם להקים. איזה תהליכים יבוצעו 'בתוך הבית' ובאיזה תהליכים יהיה שימוש בקבלני משנה.

למשל: בפיתוח של מוצר חדשני מסויים יכול להיות היזם יעדיף לשמור את תחום פיתוח המוצר ב'תוך הבית' ואת עיצוב המוצר להוציא לחברה שעוסקת בעיצוב תעשייתי. בנוסף, יכול להיות שאותו יזם יחליט שנושא כתיבת הפטנטים ישאר ב'תוך הבית', ושנושא חיופוש הפטנטים יהיה ע"י גופים חיצוניים.

בנוסף, התייחסות לשוק הלקוחות, לאופי העובדים הדרושים, לסוג ואופי העסק והמבנה העסקי יחטיבו את מיקומו הרלוונטי של העסק. למשל, חברת סטארטפ מתחילה לא צרכה לשבת בבניין מפואר במרכז ת"א, אלא מספיק לשבת במחסן מושכר, לעומת זאת במצב של פיצוציה או מאפיה המוקים וקצב תחלופת האנשים קריטית.

בנוגע ליזמות עסקית אני ממליץ לכל היזמים להסתכל באתר של www.b-focus.com בתהליכים ליזמים המתארים את התהליך הדרוש על מנת לבנות ערך כספי לרעיון. התהליכים משלבים את היזם, כמובן, שמתקדם במקביל לפעולות שנעשות ע"י החטיבה העסקית בחברת b-focus וע"י חטיבת העיצוב ופיתוח מוצרים ב www.b-focus.com . בנוסף מספקת החברה לכל יזם הנחייה לכל אורך התהליך מיועץ עסקי מוסמך מאחד הגופים הממשלתיים בישראל, וזאת על מנת להבטיח ליזם ייעוץ מקצועי ורלוונטי מהתחום.

בכל מקרה, וללא קשר לסוג העסק ולסוג היזמות העסקית אותה מעוניין לישם היזם המלצתי היא להתיעץ עם יועץ עסקי מהתחום, לבנות תכנית עסקית בסיסית שתגדיר את התהליך עד להקמת העסק ואת היעדים ואבני הדרך לאחר פתיחת העסקי. בנוסף חשוב מאוד לבצע שיעורי בית לגבי פוטנציאל הכנסות, קהל יעד, מיקום, מטרות, יעדים וכ"ו.

כותב המאמר הוא אמיר לניאדו – יזם סדרתי ומנהל החטיבה העסקית ב: www.B-focus.com.

B-focus, רקע כללי: חברת B-focus מתמחה בפיתוח ועיצוב מוצרים, פטנטים ורעיונות משלב הרעיון ועד מכירת המוצר ללקוח הסופי.

החברה בנויה משתי חטיבות מרכזיות – חטיבת הפיתוח והעיצוב והחטיבה העסקית. לקוחות החברה נהנים מעבודה משותפת של שתי חטיבות שונות אך משלימות בכל הקשור לעיצוב ופיתוח מוצרים, לייצור ולשיווק מוצרים ולתהליכים שונים בשרשרת שבין הרעיון, פיתוח ועיצוב המוצר (הן בפן התכני והן בפן העסקי) וייצור ושיווק המוצר בשווקי היעד.

מבנה ארגוני

תהליכים אותם אנו מעבירים ליזמים

*אין להתייחס למאמר זה כייעוץ, הנחייה או מתן עצה.

About the Author:

Bfocus company specializes in products design and development, from the idea and up to production. In Bfocus we believe in people, collaborated, hard, professional and rational goal-directed work, which will give the client and the product a relative advantage against the competitors.