יזמות עסקית

2018-05-24T00:42:15+00:00

מהי יזמות עסקית והיכן משתלב היזם בתהליך

יזמות עסקית, יזמים, יזמות, עיצוב מוצר, תוכנית עסקית, תוכנית, רישום פטנט, פיתוח מוצר, וכ"ו הם תהליכים שונים אך חופפים בתהליכי פיתוח מוצר ופיתוח פטנט ובתהליכי היזמות העסקית. במאמר זה אגע בקצרה בתהליכים הרלוונטים בתהליך היזמות העסקית והיכן ואילו תהליכים רלוונטים יותר ורלוונטים פחות.

אז מהי יזמות עסקית? האם ניתן להגדיר יזמות עסקית כפיתוח מוצר, או פיתוח פטנט?, אולי ניתן להגדיר יזמות עסקית כעסק שנותן שירות (שגם הוא סוג של יזמות)?, או אולי ניתן פשות להגדיר יזמות עסקית פיתוח פטנטים, או עיצוב מוצר, או רישום פטנט ומכירתו?.

את התשובה לגבי מהי יזמות עסקית אני לא מאמין שאוכל לספק, אבל אני מניח שההגדרה שאני הייתי נותן ליזמות עסקית היא: 'יזמות עסקית היא תהליך שמנוהל ע"י יזם ומטרתו לבנות ערך כספי מוחשי לרעיון'.

נשמע פשוט? – ממש לא!!!

אז איך היזם מנהל את תהליך היזמות העסקית על מנת לבנות ערך כספי לאותו פטנט או אותו רעיון למוצר שיש לו?. האם עיצוב תעשייתי הוא בניית ערך, האם פיתוח מוצר הוא בניית ערך לרעיון?, האם רישום פטנט הוא בניית ערך לרעיון? או אולי כתיבת תכנית עסקית היא בניית ערך לרעיון?, אולי ביצוע סקרי שוק יעזרו בבניית אותו ערך לפטנט או לרעיון שיש לאותו יזם?.

התשובה שאני הייתי נותא לכל השאלות שהעלתי למעלה זה כן, כן ועוד פעם כן!!.
בניית ערך כספי לרעיון, שהוא בעצם סוג ה יזמות עסקית שאני מעוניין לגעת בו במאמר זה, ינוהל ע"י היזם ויכל את כל התהליכים שהועלו למעלה, ז"א תהליכי חיפוש פטנטים, תהליכי עיצוב מוצר ופיתוח מוצר, תהליכי רישום פטנט, תהליכים של סקרי שוק וכמובן תהליכים של בניית תכנית עסקית לאגד את כל האנפורמציה תחת מסמך אחד שמסכם את היזמות העסקית אותה מנהל היזם ויאפשר לגורם חיצוני להעריך את הפוטנציאל הגלום בו.

לפני שאמשיך, אני ממליץ להסתכל באתר במאמר על תהליכים ליזמים המתארים את התהליך הדרוש על מנת לבנות ערך כספי לרעיון. התהליכים משלבים את היזם, כמובן, שמתקדם במקביל לפעולות שנעשות ע"י החטיבה העסקית בחברת b-focus וע"י חטיבת העיצוב ופיתוח מוצרים ב www.b-focus.com . בנוסף מספקת החברה לכל יזם הנחייה לכל אורך התהליך מיועץ עסקי מוסמך מאחד הגופים הממשלתיים בישראל, וזאת על מנת להבטיח ליזם ייעוץ מקצועי ורלוונטי מהתחום.

לאחר שעיינתם בתהליכים המופיעים באתר ולאחר שהבנו שתהליך היזמות העסקית כולל בתוכו תהליכים רבים ומגוונים, אשמח לחזור לשאלה המקורית שלי: איך בונים ערך כספי לרעיון?.

והתשובה שאני נותן לאותה שאלה היא שערך כספי לרעיון נבנה ע"י תהליך המנוהל ע"י היזם ואני מגדיר אותו כתהליך יזמות עסקית והוא יכיל בתוכו תהליכים של חיפושי ורישומי פטנטים, סקרי שוק, פיתוח מוצר, עיצוב מוצר והכנת תכנית עסקית. כל התהליכים האלה והתוצאות אותם הם יניבו הם הנכס אליו צריך היזם לשאוף, ובעזרת התשובות שהתהליכים למעלה יניבו ניתן יהיה לקבוע את הערך הפונציאלי של היזמות העסקית אותה היזם מנהל.

המובן הדבר יומר לכסף רק לאחר שיש קונה לנכס כולו – ז"א קונה לתהליכים שנעשו ולתוצאות שהתקבלו. קר לאחר מציאת הקונה וסגירת העיסקה ניתן להגדיר את תהליך היזמות העסקית כתהליך בעל תוצאה חיובית שבסיסו היה בניית ערך כספי לרעיון.

המלצתי היא לגשת לחברה המספקת פיתוח ועיצוב מוצרים במקביל לתהליכים עסקיים שרלוונטיים להערכת שווי המיזם, או לחילופין לעבוד עם מספר חברות במקביל, שיסונכרנו ע"י היזם על מנת להגיע למוצר שמגובה בתוכנית עסקית כוללת שבעזרתה יוכל היזם להעריך את שווי המיזם ואת הפוטנציאל הגלום בו.

*אין להתייחס למאמר זה כייעוץ, הנחייה או מתן עצה.

About the Author:

Bfocus company specializes in products design and development, from the idea and up to production. In Bfocus we believe in people, collaborated, hard, professional and rational goal-directed work, which will give the client and the product a relative advantage against the competitors.