חיפוש פטנט רישום פטנט

2018-05-24T00:42:50+00:00

חיפוש פטנט רישום פטנט ואבחון חדשנות

פטנטים פטנטים פטנטים. לאחרונה אני מבקר במספר אתרים המשלבים פורומים למינהם בנושאי פטנטים, חיפושי פטנטים, רישומי פטנטים, פיתוח מוצרים, עיצוב מוצרים ועוד נושאים הקשורים ליזמות עסקית וקידום פטנטים ורעיונות.

הבחנתי שרוב היזמים הצעירים פונים בשאלות המתיחסות לנושא רישום פטנטים וחיפוש פטנטים וברצוני להאיר את עייני הקוראים למיקום תהליכי הפטנטים בתהליכים פיתוח ועיצוב מוצר/ או פטנט.

חברת B-focus מתמחה בפיתוח פטנטם ורעיונות משלב הרעיון ועד הגעת מכירת המוצר ללקוח הסופי. התהליכים שאנו מעבירים כוללים את חיפושי ורישומי הפטנטים כחלק מתהליך הפיתוח וזאת על מנת למנוע רישומי פטנטים שבמקרה הטוב (וגם הוא לא כל כך טוב) יעלו רק כסף, ובמקרה הרע ימנעו מהייזם לפתח את הפטנט אותו הוא מעוניין לפתח.

המלצתי היא שלפני המשך קריאת המאמר תעיפו מבט בתהליכים ליזמים המוצגים באתר.

אם תשימו לב תהליכי הפטנטים משולבים בתהליכי פיתוח ועיצוב המוצר או הפטנט וכתהליכים הם משולבים בכל הנושאים העסקיים והאסטרטגיים הרלוונטים לבניית ערך לרעיון/ למוצר/ לפטנט שיש לכם.

ישנם דברים שמובנים לכל, כמו שיש לבצע חיפוש פטנטים לפני שמבצעים רישום פטנט – הרי איך נדע אם הפטנט קיים או לא, והאם כדאי לרשום על הפטנט שיש לנו רעיון או שפטנט זה כבר נרשם.

ישנם כמובן דברים שלא מובנים לכל, למשל שבשביל לרשום פטנט בעל כח, ז"א שהפטנט יגן על המוצר אותו אתם מעוניינים לפתח, יש צורך לעשות חיפוש פטנטים וניתוח של מה שנמצא. בהתאם לניתוח הפטנטים שנמצאו יש לפתח ולתכנן מוצר או מערכת שעצם הפיתוח שלה מהווה חדשנות. על חדשנות זו יש בשלב מתקדם יותר לרשום פטנט – שאם נעשה בצורה כזו יגן על המוצר בצורה מקיפה ובהתאם יהווה נכס ממשי שניתן בשלבים מסויימים להמיר לכסף.

הרבה יזמים בעלי רעיונות טובים ומוצלחים יעשו חיפוש פטנטים בשביל לבדוק האם משהו חשב על הפטנט לפניהם, או האם קיים רישום על אותו רעיון. במצב שלא קיים פטנט על הנושא היזם יקבל 'אור ירוק' להמשיך בתהליך. חשוב לציין ש 'אור ירוק' זה הוא בעייני היזם בלבד. לעומת זאת איש מקצוע מהתחום יבחן את הפטנטים הקיימים ואת ההיתכנות של הפטנט והמוצר שמיועד להיות מפותח ולאחר אבחון הפוטנציאל העסקי של אותו פטנט יוכל לתת את חוות דעתו לגבי כדאיות או אי-כדאיות בפיתוח הפטנט.

בשביל להסביר את הנקודה שהעלתי למעלה הכי קל זה להשתמש בדוגמא למוצר שמוכר לכולנו – מכונת קפה.

כשיזמים נגשים אלי ואומרים לי שבצעו חיפושי פטנטים והחיפוש העלה כי יש פטנט על הרעיון שלהם דוגמת מכונת הקפה מסבירה את הנושא בצורה פשוטה ויעילה. השאלה שאני מפנה אל אותם יזמים זה כמה מכונות קפה קיימות בשוק?, כמה חברות מייצרות מכונות קפה? ואיך הדבר אפשרי – האם לכולם יש פטנט?, האם כולם משלמים תמלוגים לבעל הפטנט המקורי?, וכ"ו.

התשובה לשאלות אלו היא כמובן שלא לכל החברות יש פטנט, והעובדה שלחברה אחת יש פטנט, לא מונעת מחברה מתחרה לפתח מוצר זהה אבל בצורה שעוקפת את הפטנט הקיים – ז"א לפתח מערכת למכונת הקפה שפועלת בצורה מעט שונה ממה שרשום כפטנט עד כה. את הפיתוח הייחודי ניתן ורצוי לרשום כפטנט וכערך למיזם ובכך ליצור ערך כספי לרעיון.

אוסיף ואסכם כי העובדה שיש פטנט ומוצר בתחום שבו הייזם מעוניין לפתח את הפטנט והרעיון שלו לעיתים קרובות רק מחזקת את המיזם. לדוגמא: יצרן מכונת הקפה הראשונה השקיע המון כסף בפיתוח המכונה הראשונה (ובכך יזכה בכניסה ראשונה לשוק) אבל המתחרים שלו, לאחר שראו כי ישנו שוק למכונות קפה, פיתחו מכונת קפה על בסיס מכונת הקפה הנמכרת בשוק – כשהתכנון הפנימי ואופי הכנת הקפה שונה מעט (ולרוב יותר יעיל) ממכונת הקפה הראשונה.

בצורה זו החברה המתחרה משקיעה במוצר שהוא חדש בשוק, הסיכונים לגבי האם יש דרישה למוצר או לא הוקטנו משמעותית (מכיוון שיש מכירות), עלויות הפיתוח הם קטנות בצורה משמעותית וכל שנשאר לעשות זה לפתח את מכונת הקפה שלהם, כך שניתן יהיה להכין קפה ועדיין אופי ההכנה של הקפה (או אפילו של רתיחת המים) יהיה שונה.

לסיכום: העובדה שיש פטנט על מוצר או יישום של רעיון מסויים לא אומר שכדאי לזנוח את המיזם, אלא להפך – יש צורך לבדוק מה קיים, מה מצב השוק ומה ניתן לפתח כך שיהיה יותר טוב ממה שקיים עד כה.

כפי שצייתי והפניתי בקישור למעלה – בחברת B-focus מתמחה בכל הקשור לפיתוח ועיצוב מוצרים ופטנטים. אנו משלבים בתהליכי הפיתוח חיפושי פטנטים וניתוח של הפטנטים שנמצאו, כך שהפיתוח שמתבצע בחברה יהיה פיתוח חדשני שניתן יהיה לרשום עליו פטנט שיהווה ערך בנקודת המכירה. רישומי הפטנטים, כתיבת תכנית עסקית/ שיווקית, נעשית כחלק מהתהליך שנבנה לפיתוח מוצר/ פטנט או רעיון.

המלצתי היא להעיף מבט בתהליך בניית ערך לרעיון על מנת להבין היכן ממוקמים תהליכי הפטנטים, תהליכי סקרי השוק, תהליכים עסקיים ותהליכים פיתוחים ותהליכים נוספים המחויבים להסתנכרן תוך כדי התהליך ולתת דגשים אחד לשני על מנת להגיע למוצר שייועד לשווקים אליהם כיוונו היזמים.

*אין להתייחס למאמר זה כייעוץ, הנחייה או מתן עצה.

About the Author:

Bfocus company specializes in products design and development, from the idea and up to production. In Bfocus we believe in people, collaborated, hard, professional and rational goal-directed work, which will give the client and the product a relative advantage against the competitors.