פיתוח פטנט ומכירתו

פיתוחי פטנט והבאתו למכירה

רבים מהיזמים המגיעים אלינו לחברה שואלים בין היתר השאלות הבאות:

1.    האם אני יכול למכור את הרעיון שיש לי?
2.    מדוע אני לא יכול למכור אותו כרעיון או כפטנט ולהרוויח עליו כסף?.

התשובה לשאלות אלה לרוב מוצגת על ידי בהבהרת שני היבטים מרכזיים:

1.    מהו פטנט ועל מה ניתן לרשום פטנט?

בשביל לתאר מהו פטנט ועל מה ניתן לרשום פטנט אשתמש בדוגמא שאני לרוב נותן ליזמים המגיעים אלינו לייעוץ עסקי: כמה סוגים של מכונות כביסה יש?, או לחילופין: כמה סוגי מכונות קפה יש? וכ"ו. כמובן שהתשובה היא שיש הרבה מכונות קפה, והסיבה לכך היא שפטנט רושמים על התכנות טכנולוגית ולא על רעיון!!!.
עקב כך, כשיזם מגיע ושואל מדוע אני לא יכול למכור את הפטנט שיש לי? או מדוע אני לא יכול למכור את הרעיון שיש לי? – התשובה היא (וחשוב לי לציין שאני מתייחס לרוב המקרים ולא לכולם – לכל כלל יש יוצא מן הכלל!) שלרוב לרעיון יש ערך כספי ששואף לאפס והסיבה לכך שניתן יהיה ליישם את אותו רעיון במספר יישומים טכנולוגיים ומכיוון שאת הפטנט רושמים על התכנות הטכנולוגית חשוב קודם לפתח את המוצר ורק אז, תוך כדי שלבי הפיתוח, להגן עליו בצורה כוללת כך שההגנה תכסה גם אפשרויות טכנולוגיות נוספות שבעזרתם ניתן ליישם את הרעיון המקורי. ניתן לראות תהליך לפיתוח מוצרים המשלב את תהליכי הפטנטים תוך כדי פיתוח באתר: www.b-focus.com, תחת העמודה 'תהליכים ליזמים'.

בגדול - בשביל למכור רעיון או פטנט יש צורך לבנות לו ערך כספי. התשובה על השאלה איך בונים ערך כספי לרעיון נכללת בין היתר בתשובה על השאלה הבאה.

2.    מה 'הקונה' או המשקיע הפוטנציאלי ירוויח מכך שיקנה ממני את המיזם?

מכיוון שלרעיון אין ערך אז ניתן להסיק כי הערך נבנה לפי ההתקדמות בפיתוח המוצר – או לחילופין בכסף שהיזם יחסוך לחברה שתקנה ממנו את המיזם (או למשקיע שישקיע כספים בפיתוח). גם כאן אני מעדיף להשתמש בדוגמא פשוטה המבהירה את הנושא וגם כאן אני מציין שהדוגמא לא נכונה לכל המקרים ואני מביא אותה כדי להבהיר את הנקודה שהיא נקודת המבט של החברה שתקנה את המיזם, או של המשקיע שישקיע כספים בפיתוח.

לשם הדוגמא נניח שאני מפתח מוצר שמשאיר את המים באמבטיה בטמפרטורה אחידה (כך שלילד שעושה אמבטיה המים לא יתקררו אלא יישארו בטמפרטורה קבועה). הרעיון כרעיון לא שווה כלום, לעומת זאת אם נפתח את הרעיון ותוך כדי תהליך הפיתוח המסקנות יהיו שלמוצר יש 2 בטריות, מאוורר וסליל חימום – ושכל החלקים האלה יחד מצליחים להזרים מים מצד אחד ולהוציא אותם בטמפרטורה רצויה בצד השני אז יש התקדמות בתהליך. התקדמות זו היא הערך שהמשקיע יראה מול עיניו.

אם נמשיך בדוגמא שלנו ובואו נניח שהפיתוח התקדם על לשלב אב טיפוס שמוכן לייצור. חברה למוצרי תינוקות שתשקיע במיזם תיקח בחשבון שכל תהליך הפיתוח נעשה ואין צורך בהפרעה לפעילות השוטפת של מערך הפיתוח הקיים בחברה. בנוסף אם ישנם תקני בטיחות זה עוד חיסכון בעלויות ההשקעה הנדרשות ומקרב את המיזם לשלב הייצור, מה שמקנה לו ערך גבוה יותר. הדבר נכון גם לשלבים מוקדמים יותר של פיתוח – למשל קידום מיזם לשלב של דגם התכנות, או קידום מיזם לשלב של דגם מתקדם וקרוב יותר לאב הטיפוס המיועד.

עלויות אלה, והסיכונים הרלוונטיים, יילקחו בחשבון בעסקה שתיסגר (מנקודת הראות של המשקיע הפוטנציאלי) עם היזם.

בשביל לסכם במשפט אחד: התמורה אותה יקבל היזם עם סגירת העסקה עם המשקיע הפוטנציאלי (או לחילופין חברה קיימת מהתחום) תהיה בנויה בין היתר מחישובי חיסכון הכספי אותו הוא (היזם) יעביר למשקיע הפוטנציאלי עם כניסתו כשותף במיזם.

**.    אין להתייחס למאמר זה כייעוץ, הנחייה או מתן עצה.